Perşembe, 09 Mart 2017 14:46

Baş Ağrısı Çeşitleri ve Sebepleri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Baş Ağrısı Çeşitleri ve Sebepleri

Bireylerin çok sık karşılaştığı sağlık sorunlarının başında baş ağrısı gelmektedir. Günlük işlerin bile bazen yapılmasına mani olan ve dayanılamaz hale gelen baş ağrısını yaşamamış birini bulmak artık günümüzde çok zordur.  Kadınlarda daha fazla görülen baş ağrısının birçok sebebi ve neticesi olabilmektedir. Akut (kısa süreli) ve kronik (uzun süreli) olarak kendini gösteren baş ağrılarının çoğu tehlikesiz kabul edilecek düzeydedir. Başka bir hastalığın habercisi olmayan baş ağrıları birincil baş ağrıları; vücuttaki ve beyinde ki diğer hastalıklardan kaynaklanan baş ağrıları ikincil baş ağrıları olarak adlandırılmaktadır.

 Birincil baş ağrıları çeşitleri:

* Migren; çevresel ve genetik faktörlerin tetikleyici olduğu düşünülen migrenin tam sebebi bilinmemektedir. Beyin damarlarında meydana gelen genişlemeden kaynaklanan migren strese, uykusuzluğa, gürültüye ve alkol gibi faktörlere karşı duyarlıdır.

*Gerilim tipi baş ağrısı; başın ön ve arka kısmında hissedildiği gibi boyun ve kafa derisinde de kendini gösterebilmektedir. Kasların gerilmesi ile ortaya çıkan gerilim tipi baş ağrısı sık görülen baş ağrısıdır. Depresyon ve stres baş tetikleyicileri olsa da uykusuzluk, aşırı yorgunluk, dengeli beslenmeme, uyku pozisyonlarında bozukluk, göz yorgunluğu ağrının sebeplerindendir.

*Küme baş ağrısı; gün içerisinde birden fazla kez tekrar edebilen küme baş ağrısı bireyi gece uykusundan uyandırabilecek kadar etkili bir ağrıdır. Sebebi tam olarak bilinemeyen baş ağrısı bedensel yorgunluğa, fazla sıcaklık ve ışığa karşı duyarlıdır.

İkincil baş ağrıları; başka bir hastalığın belirtisi olarak kendini gösteren baş ağrılarıdır. Genelde ensede başlayan bu baş ağrısını yanı sıra kusma, görmede bozukluk zihinsel bulanıklık gibi sendromlar mevcutsa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İkincil baş ağrılarına sebep olan hastalıklar;

*Beyin tümörleri

*Boyun ve beyin yaralanmaları

*Beyin ve sinir hastalıkları

*Beyin enfeksiyonları

*Sinüzit olarak sıralanabilir.

Okunma 3382 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik