Perşembe, 09 Mart 2017 16:22

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde en çok dert edilen problemlerden bir tanesi de uykusuzluktur. Peki buna neden olan etmenler nelerdir? Öncelikle bu uyku probleminin başında stres gelir kafanıza bir şeyleri taktığınızda uyumama probleminiz oluyorsan bunun nedeni tamamen psikolojiktir. Beyin sürekli düşündükçe uykuya dalama şikayeti ya da uyusanız da bir süre sonra uyandığınızı fark edersiniz.

Bazen uyumamanızın nedeni yatmadan önce yiyip içtiğiniz besinlerden de kaynaklı olabilir. Bazen üzerinize giydiğiniz dar kıyafetten bile uyuyamayabilirsiniz bunlara dikkat etmek de fayda var. Uyumadan önce kendinize gevşeme hareketleri yaparak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Uykusuzluğun bir de tıbbi nedenleri vardır? Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür; kronik ağrı, astım, depresyon, reflü, burun alerjisi gibi sayabileceğim birçok hastalıktan dolayı uyku problemi olabilir. Uykusuzluk gün içinde ki davranışlarımıza kadar etkilidir. Uyku düzeni çok önemli detaydır her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Alkol, sigara gibi uyarıcı maddelerden uzak durmaya çalışmak gerekir.

Uyku problemi belirtileri şu şekildedir; uykuya dalarken zorluk, sabah çok erken kalkma, gece birkaç kez kalkmak vb. uykusuzluğun tedavisi için neler yapılmalıdır? Uykusuzluğun tedavisi için tıbbi bir destek almaya ihtiyaç vardır. Bunun yanında doğal yollar ile uykusuzluğa çözüm aranabilir. Gece uyumadan önce sizi rahatlatacak bitki çayları içebilirsiniz. Tarçın ve zencefil tüketerek rahatlamak mümkündür. Muz; sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olan meyvelerden bir tanesidir. Uyumadan önce bir kase yoğurt ya da ballı süt içmek de sizi en çok rahatlatacak yöntemlerden biridir. Uyumadan önce alınan ılık duşta vücuttaki sinirleri uyardığı için size çok iyi gelecektir. Duş almaya üşeniyorsanız sadece bacaklarınızı ılık suya sokabilirsiniz bu da uykuya hemen dalmanıza yardımcı olabilir.

Okunma 2899 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik