Pazar, 30 Aralık 2018 23:22

Sperm Hacmi Nasıl Artırılır

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Erkeklerin üreme hücresine sperm denir. Ergenlik döneminde üretilmeye başlar.

Sperm Nedir?
Baş ve kuyruk kısmı olmak üzere 2 kısımdan oluşan sperm hücreleri, hareket edebilen hücrelerdir. Dişi üreme hücresi olan yumurta ile birleştiğinde; spermin baş kısmı erkeğin kendine özgü genlerinin bulunduğu DNA'yı aktarma görevini yerini getirir. Kuyruk kısmı ise spermin vajinaya girerek yumurtayı bulmasında yani spermin hareket etmesini sağlar.

Spermler milyonlarca üretilmektedir. Fakat milyonlarca sperm içinden sadece bir tanesi yumurtayı dölleyebilmektedir. Diğer sperm hücrelerinin çoğu o esnada dışarıda bulunur.
Sperm hücrelerinin dışarı atılmasında rol oynadığı gibi aynı zamanda spermi koruyan yoğun sıvıya meni denir. Meninin çok ya da az olması sperm sayısının azlığını ya da çokluğunu belirlemez.

Sperm Hücrelerinin Az Olmasının Zararları
Sperm hücrelerinin az olmasının erkeğin vücuduna herhangi bir zararı yoktur. Az olmasının tek zararı hamilelik ile ilgili bir durumdur.Kadının hamile kalabilmesi için; yumurta hücresinin sperm tarafından döllenmesi gerekir. Sperm sayısı ne kadar az ise yumurtaya ulaşma ihtimali de o kadar azdır. Yani kadının hamile kalması olasılığı, erkeğin üreteceği sperm hücresinin sayısının ve hareketliliğin fazlalığına bağlıdır.

Sperm Hacmini Artırma Yöntemleri
Meni miktarını etkileyen en önemli etken beslenmedir.

1. Su: Vücudun düzenli çalışması için günde 2 litre kadar su içilmesi gerekmektedir. Meninin de ana maddesi olduğu önemlidir.
2. Et: Sperm üretimi için zorunlu olarak bulunması gerekenleri içinde bulundurur. Beyaz et ve kırmızı et, vücudun testosteron ve sperm üretilmesi için gerekli olan aminoasitleri karşılar. Hindi, kuzu, yağsız kırmızı et içerisinde çok miktarda çinko içerdiği için testosteron seviyesini arttırmaktadır. Çinko, sperm üretilmesi için vücutta bulunması gereken bir maddedir.
3. Fındık: Çinko ve aminoasitler içerdiği için sperm üretiminde önemlidir.
4. Tahıllar: Yulaf ezmesi önemli aminoasitleri içermektedir. Arpa ve buğdayda ek olarak çinko da bulunmaktadır. Tahıl tüketimi sperm hacmini arttırdığı gibi hareketliliği de arttırır.
5. Meyve ve Sebzeler: Ispanak, brokoli, deniz yosunu gibi yeşil sebzelerin tüketimi sperm oranını arttırır.

Okunma 3077 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik