Pazar, 19 Şubat 2017 00:00

K Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

K vitamini eksikliği her yaş grubunda ortaya çıkabilir ancak bebeklikte en sık karşılaşılan bir durumdur. K vitamini, pıhtılaşma proteinlerinin üretiminde önemli bir rol oynar ve yeşil, yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, pamuk, kanola ve zeytin yağı gibi besinlerde bulunur. Ayrıca midede bulunan bazı yararlı bakteriler de K vitamini üretebilmektedir. Yetişkin bir insanın günlük K vitamini ihtiyacını besinlerle karşılaması gerekir.

K vitamini eksikliği olan bebekler plasentadan da yeterli miktarda bu vitamini alamaz , anne sütündeki K vitamininin düşük seviyede olmasından ötürü annede kanamalar olabilir çünkü; K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev alır; bu vitamin yeterli alınmazsa da bebeğin doğumu riskli olur. Bebek doğduğunda, herhangi bir sorun ve kanama olduysa anneye K vitamini iğnesi yapılır. Ardından K vitamini açısından zengin besinlerle takviyeler yapılmalıdır.

K vitaminin olması gerektiği miktarı vücuda alınmazsa; kanın pıhtılaşma oranı da azalacak ve vücudun belli bölgelerinde kanamalara yol açacaktır. Örneğin; diş eti kanaması, burun kanaması, hatta kanlı idrar ve bir türlü iyileşmeyen yaraların da habercisi olabilir. Kadınların adet dönemlerinde fazla kanama görmelerinin bir sebebi de K vitamini eksiliğiyle açıklanabilir. Yine basur kanamalarının da K vitamini eksikliğine bağlı olduğunu söylemek mümkün. Herhangi basit bir çarpma sonucu moruklarla karşılaşma durumunda da K vitamini eksikliği karşınıza çıkacaktır.

K vitamini beyin kanaması ve diğer iç kanamalara sebep olduğu gibi; rahimdeki kanamalardan ötürü düşüklere de sebebiyet verir.

Okunma 4851 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik