Perşembe, 09 Mart 2017 15:49

Kanda İltihap Nedir ve Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kanda İltihap Nedir ve Neden Olur?

Kanda iltihap olması tıp dilinde enfeksiyon ya da sepsis adıyla bilinir ve oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu durum küçük çocuklarda ve yaşlılarda ölümcül olabilir hatta genç insanlarda bile çok tehlikeli bir sağlık sorunudur. Genellikle basit bir bakteriyel enfeksiyonun doğru tedavi edilememesi sonucunda bakterilerin kana çıkması ile gelişir.

Bakteriler başta yalnızca deride, boğazda ya da bir iç organda sınırlıyken giderek tüm vücuda yayılırlar. Bunun nedeni vücudun yabancı patojen yani hastalık yapıcı etkenlere karşı direncinin azalması ve artık bakterileri kontrol edemez hale gelmesidir. Kana karışan bakteriler kan yoluyla tüm vücuda dağılırlar. Gittikleri organlara zarar verirler. Bu zarar bazen öyle yüksek bir boyuta ulaşır ki, bu organlar artık gerekli şekilde çalışamaz olur. Bu duruma organ yetmezliği adı verilir. Eğer birden fazla organda görülürse çoklu organ yetmezliği adını alır ve öldürücü bir hale gelir. Bu durumu engellemek için ilk yapılması gereken kişisel bakım ve temizliğe önem vermektir.

Bakterilerle savaşırken en iyi yöntem bu bakterilerin vücuda girişine en baştan izin vermemek olacaktır. Yemeklerden önce ellerinizi yıkamanız kritik önem taşır. Aynı şekilde tuvalete girmeden ve tuvaletten çıktıktan sonra da eller yıkanmalıdır. Az pişmiş ya da yeterince yıkanmamış sebzeler yenmemelidir. Kaynağı belli olmayan sular içilmemelidir, mecburda kalınırsa da bu sular iyice kaynatılarak içilmelidir. Öte yandan vücutta meydana gelen basit enfeksiyonların da iyi tedavi edilmesi gerekir. Bu sayede bu enfeksiyonlar büyüyüp kana dağılmadan önce çözülür ve bakteriler vücuttan atılmış olurlar. Enfeksiyonu çözen ilaçlara antibiyotikler adı verilir. Antibiyotikler dozunda ve yerinde kullanılınca çok faydalı ilaçlar olurken, fazla dozda ya da fazla süre boyunca kullanıldığı zaman vücuda zararlı olurlar. Bu nedenle enfeksiyonların yerinde ve zamanında tedavisi önemlidir.

Okunma 5688 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik