Pazar, 12 Şubat 2017 23:51

Diş Eti Kanamaları Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Çok da üzerinde durmadığımız, hemen hemen herkesin karşılaştığı diş eti kanamalarına neden olan birçok faktör vardır. Böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız mutlaka bir sorun olduğunu düşünmelisiniz. Eğer dişleriniz sağlamsa en ufak şeyde kanamaması gerekir. İş dişlerinizi kaybetme aşamasına kadar geldiğinde artık geri dönüşü olmayan bir yola girmiş sayılırsınız. Bu nedenle sorunun köküne inip, en kısa sürede tedavi olmalısınız. Mutlaka bir diş doktoruna danışıp, gerekeni yapmalısınız.

Diş eti kanamaları genel olarak ağız temizliğine yeterince önem verilmemesinden kaynaklanır. Gingivitis (Diş Eti İltihaplanması) bu sebeple ortaya çıkar. Fakat bu hastalık daha ilk aşamadır. Bu aşamada kişileri çok rahatsız etmez. Daha çok ilerleme görülür ve tedavi edilmezse periodontitis dediğimiz kemiği de etkileyen bir hastalık ortaya çıkar.

İlerleyen yaşlarda tükürük sıvısının da azalmasıyla birlikte ağızda birçok bakteri yaşar. Yaşla birlikte ilaç kullanımı, ağız bakımı ve beslenme bozukluğuna bağlı olarak diş eti kanamaları meydana gelebilir.

K, C, B12 vitaminlerinin eksikliği de diş eti kanamalarına sebep olabilir. Özellikle folik asit eksikliğinde diş eti iltihaplanmaları meydana gelir.

Sigara içenlerin de içmeyenlere oranla daha çok diş eti kanaması meydana gelmektedir. Çünkü sigaradaki birçok zararlı madde ağızdaki dokulara ve damarlara zarar verir. Sigara aynı zamanda ağızdaki bakterileri de çoğaltır. Aynı zamanda diş taşı oluşumunu tetikler. Bu faktörler diş eti kanamasına sebep olur.

Bu faktörlerin yanı sıra genetik faktörler de diş eti kanamalarında etkilidir. Kimi insanlar ağız bakımına ve sigara içmemeye özen gösterse de yine de diş etlerinde kanamalar gerçekleşebilir. Ancak erken teşhisle tedavi mümkündür.

Bazı ilaçlar da ağız sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle kullandığınız ilaçlarla birlikte herhangi bir yan etki görülürse mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik döneminde de diş etleri daha hassas olabilir. Bazı hormonlar diş etlerini kolay etkileyebilir.

Okunma 3725 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik