Perşembe, 16 Şubat 2017 00:50

Diş Hassasiyeti Nedir ve Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Diş ve ağız yapısı vücudumuzdaki en önemli yerlerden biridir. Yemek yemek, su içmek nefes alışverişi, konuşmak gibi temel ihtiyaçların neredeyse hepsi önce ağız yapısı ile ilgilidir. O yüzden ağız yapısının sağlığı da bir o kadar önemlidir. Ağız kokusu, sararmış dişler ya da diş hassasiyeti bunların en önemlileridir.

Diş hassasiyeti, dişlerin soğuk ya da sıcak yiyeceklerde dişlerin sızlaması ile başlar. Çok soğuk su, dondurma, çok şekerli yiyecekler yendiği zaman genelde diş hassasiyeti olan insanlarda diş sızlaması meydana gelir ve ağrı yapabilir. Diş hassasiyeti diş etlerinin sağlığı ile de ilgili olabilir. Bu duruma tıp dilinde dentin tabakasının ortaya çıkması da denilebilir. Dentin tabakası genelde diş etinin altında kalmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu tabakayı dışarı çıkarmak mümkündür. Bu durum da genel olarak, dişleri yanlış fırçalamaktan kaynaklanır. Bunun yanı sıra ise dişteki çürüklerin tedavi edilmemesi, diş minesinin zayıf olması, diş eti ameliyatları ve günümüzde çok fazla yaygın olan asitli içecekler diş hassasiyetini ortaya çıkarır. Bu duruma çözüm olarak genelde hassas dişlere özel diş macunları tavsiye edilmektedir. Diş ipi de bu öneriler arasında yer alır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken asıl önemli nokta, diş temizliğidir.

Diş temizliği ve diş bakımı bu durumu en aza indirebilir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise bu durum kişiden kişiye değişir ve kimisinde bu durum birkaç hafta sürer iken kimisinde ise bu durum yıllarca sürebilir. Bu yüzden eğer diş hassasiyetiniz olduğunu düşünüyor iseniz ve dişleriniz çok fazla sızlıyor ise diş hekimine başvurmanız en doğru karar olacaktır. Böylelikle olası bir hastalığa da önlem almış olabilirsiniz. Unutmayın ki dişler ve ağız yapısı sağlığı her şeyden önemlidir.

Okunma 2986 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik