Perşembe, 09 Mart 2017 15:57

Kolesterolü Düşüren Gıdalar Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kolesterolü Düşüren Gıdalar Nelerdir?

Çağımızın en büyük sorunu olan kolesterol hastalığı yaş farkı gözetmeksizin herkeste görülebilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kolesterol düşüren ya da çıkaran bazı yardımcı gıdalar vardır. Bu makalemizde ise düşüren gıdalar daha çok ön planda olacaktır.

Kolesterolü düşüren gıdaların ilki, çay olarak sıralanabilir. Çay, içerisindeki bazı maddeler ile vücuttaki kanın yağında azalma etkisi yaratır. Çay dışında yulaf da lif içerdiği için kolesterolü düşürme etkisi gösterir. Somon balığı da içerdiği bazı besin maddeleri ile kolesterolü düşürme etkisi gösteren gıdalar arasında yer alır. Bunun dışında ise ceviz, avokado, fındık gibi gıdalar içerdiği yağ oranı miktarı ile kolesterolü düşürme etkisi vardır. 

Zeytin yağı da kolesterolü düşüren önemli bir gıda olarak listede yer alabilir. Bunlar haricinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da vardır. Bu noktaların başında ise bitkisel sıvılar tüketmek gelmektedir. Bunun yanı sıra zeytin yiyebilir, lahana ve karnabahar tüketebilirsiniz. Böylelikle kolesterolünüz dengelenecek ve daha sağlıklı olabilirsiniz. Bulgur tüketimindeki artış da önemli bir nokta olarak yer almaktadır. Kolesterolü düşürdüğü bilinmeyen bir gıda da bitter çikolatadır.

Çiğ olarak tüketilen sarımsak da kolesterolü düşüren gıda olarak bilinir. Keten tohumu ve fıstık da kolesterolü düşüren önemli gıdalar arasında yer alır. Bütün bunlar kolesterolü düşürme etkisine sahiptir fakat dikkat edilmeli ve bazı gıdalar kişiden kişiye göre değişme etkisi de gösterebilir.

Sonuç olarak baktığımızda ise kolesterolü düşüren bazı gıdaların yeri oldukça fazladır. Dikkat etmek de oldukça önemli olan bir etkendir. Yedikleriniz ve içtiklerinize oldukça dikkat etmeli ve gerekirse diyet yapmalısınız. Bu bağlamda spor yapmak da oldukça önemlidir.

Dengeli beslenmek ve su içmek oldukça önemlidir. Böylelikle sürekli dikkat etmek yerine daha sağlıklı bir hayatınız olacaktır. Eğer kolesterolünüz dengesiz ise dengeli beslenmek oldukça yardımcı olacaktır.

Okunma 3351 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik