Perşembe, 16 Şubat 2017 00:31

Karın Şişkinliği ve Gaz Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Karın şişkinliği karın bölgesinde bir gerginlik ve aşırı doluluk hissedilmesidir. Genellikle de bağırsak gazının artması ile ortaya çıkar. Sindirim sisteminde ki rahatsızlıklar tarafında da tetiklenebilen karın şişkinliğinde mide gazı en sık rastlanan etkenlerdendir.

Sindirim sistemi yeterince düzgün çalışmadığı taktirde vücut alınan gıdaları düzgün bir şekilde ayrıştıramaz ve sülfür içeren gaz oluşturur. Bu da karın bölgesinde toplanarak hem şişkinliğe hem de ağrıya sebep olmaktadır. Vücut ortalama olarak günde 1-2 litre gaz oluşturmaktadır ve yaklaşık olarak 14-20 kez gaz çıkarmaktadır. Bu gazın %1 lik bir kısmı kokulu gazı gazı oluşturmakta olup bunun nedeni de kalın bağırsaklarda yer alan bakterilerin sindirilmemiş gıdalarda bozulması yada, sindirilemeyen gıdaların bozulmasıdır.

Karın şişkinliği ve gaz oluşumunu engellemek adına tüketilen gıdalara dikkat etmek son derece önemlidir. Genel anlamda her metabolizmada gaz sorununa yol açan gıdalar olduğu gibi her vücudun gaz üretiminde farklılık gösterdiği besinlerde bulunmaktadır. Öncelikle sizin için zararlı olan besinleri tesbit edip bunlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmak doğru bir önlem olacaktır.

Karın şişliği ve gaz oluşum nedenleri
Hassas bağırsak sendromu
Gaz üreten gıdalar (Fasülye, lahana, kuşkonmaz, armut, elma, buğday ürünleri vb.)
Gıda alerjisi
Gazlı içecekler
Süt ve süt ürünleri
Çeşitli yapay tatlandırıcılar
Hava yutmak (sakız çiğnerken yada hızlı yemek yerken)
Bunların yanı sıra gaza bağlı olmaksızın mide şişkinliğine neden olan faktörler de vardır. Bunlar bağırsak iltihapları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, çok fazla yemek yeme, aşırı sıvı tüketimi, çok yağlı gıdalar yemektir. Karın şişliğinizin nedenleri için bir hekime başvurup bilgi almanız en doğrusu olacaktır.

Okunma 4143 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik