Cuma, 10 Şubat 2017 15:21

Felç Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Felç beyin dokusunda nekroz oluşması ile ortaya çıkan vücudun çeşitli önemli noktalarını etkileyerek işlevini yerine getiremez hale gelmesi tablosuna denir. Felç çeşitli nedenler sonucunda görülür. Beyin dokusunda nekroz gelişmesi, beyin dokusunun büyüyerek önemli merkezleri etkilemesi, beyine olan kan akımının azalması gibi. Bunun dışında sosyal faktörler de etkiler. Stres, panik, korku, üzüntü, psikolojik ve uzun süreli yaşanan travmalar sosyal etmenler arasında sayılabilir.

Felç aynı zamanda cerrahi girişimler sonrasında da görülebilir. Beyin ameliyatları, omurilik, bel fıtığı ve boyun fıtığı ameliyatları felç riski açısından son derece tehlikeli olan ameliyatlardır. Felç belirtileri eller ve ayaklarda karıncalanma, huzursuzluk, bulantı kusma, şiddetli ense ve baş ağrısı, bilinç bozukluğu, yüzde asimetrik eğilmelerle kendini gösterebilir. Ameliyat sonrasında anestezi etkisinden sonra felç anlaşılabilir. Hastanın vücudu hareket edemez hissizlik vardır. Bu tür durumlar bilindiği üzere fizik tedavi ile tedavi edilebilir. Ancak sinirlerin kendini yenileyememesi söz konusu olduğu için bazı durumlarda fizik tedavi çok fazla işe yaramayabilir. Felçli bireyler genellikle yatağa ve tekerlekli sandalyeye maalesef ki mahkum kalan bireylerdir. Özel bakım gerektiği için evde bakımı son derece dikkatli yapılması gereken bireylerdir.

Özellikle yatak yarasının oluşmaması için bireyler 2 saat ara ile pozisyonları değiştirilebilir. Yatak içi pasif egzersiz hareketleri yaptırılarak kas gerginliğini korumanız gerekir. Sağa sola döndürme kolları ve ayakları hareket ettirme bireyin kendine olan güvenini artıracağı gibi kendini daha iyi hissetmesini ve kasların da gerginliğini korumasını sağlar. Felç tedavisinde en fazla kullanılan yöntem mekanik cihazlarla uzuvları hareket ettirme yöntemidir. Hareket kabiliyetini artırmayı amaçlayan ve bütçeye göre değişen bir yöntemdir. Kendinizde bu belirtiler oluşmaya başlamışsa ve bulunduğunuz ortamda yalnız iseniz derhal 112 hızır acili arayarak yardım isteyebilir ve kapının hemen girişine bir sandalyeye oturarak gelecek olan yardımı bekleyebilirsiniz. Böylelikle size ulaşmalarını sağlar ve kolaylıkla hastaneye götürülebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 3814 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik