Perşembe, 09 Mart 2017 15:10

Diş Çürükleri Nedenleri Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Diş Çürükleri Nedenleri Nelerdir?

Diş çürüklerinin başlıca nedeni; yiyecek ve bakterilerdir. Dişlerinize gereken önemi vermez iseniz dişlerde plaklanmalar ve çürümeler başlar bu da ağrıya neden olur. Yemek sonrası dişler fırçalanmadığı zaman dişte bakteriler artar. Bu bakteriler dişlerinizi oymaya başlar.

Çürük diş belirtileri; ağızda kötü koku ve tat bırakır. Diş renginde kahverengi ya da siyah renkte lekeler oluşmaya başlar.  Dişte oyuklar oluşur, diş daha hassas olur ve diş kırılmaya başlar. Belli bir süre sonra dişte ağrılar meydana gelir ve bazı durumlarda daha çok artmaya başlar; tatlı yediğiniz zaman, dişinize soğuk hava kaçtığında, sakız çiğnerken, çok soğuk ya da sıcak bir şeyler içtiğinizde ağrı dayanılmaz hale geliyorsa bu durumda dişte çürük vardır. 

Diş çürüğünün daha çok zarar vermemesi için dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamaya özen gösterin.  Dişe uzun bir süre müdahale edilmez ise diş etlerinde şişme, çenede şişme, iltihabın keskin bir şekilde yaptığı ağrı. Dişlerinizde oluşan plakları düzenli olarak temizletin.

 Alkol ve sigara da dişe çok zarar verir. Florit eksikliği de diş de çürümelere neden olur. Gençlerde bu durum daha fazladır. Dişlere zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durun ve ağız içi temizliğinize çok önem vermeniz gerektiğini unutmayın.

Tatlı ve asitli besinlerden de uzak durmaya özen gösterin. Düzenli olarak diş hekimine gitmeyi de ihmal etmeyin ;) Ne diyor doktorlar günde en az iki kere dişleri fırçalamayı unutmayın. Gece uyumadan önce bir şeyler yememeye yediyseniz de dişlerinizi fırçalayıp yatmaya özen gösterin. Kontrolünüz dışında olan riskler de var bunlar; ağızda oluşan kuruluk, solunumla ilgili sorunlar, diyabet hastalığı, ağız içinde bulunan bakteri türleridir.

Okunma 2890 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik