Perşembe, 09 Mart 2017 15:52

Kanlı İshal Nedir ve Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Kanlı İshal Nedir ve Neden Olur?

Kanlı ishal, hem dışkınızı yaparken içinde kan bulunması hem de dışkılama sayınızın normalden fazla olması ya da içeriğinin daha sulu olması anlamına gelir. Her insan hayatı boyunca birkaç defa ishal olmuştur. Ancak ishalin içinde kan da olması tehlikeli sayılabilecek bir durumdur. Bu bakterinin ya da virüsün neden olduğu bir enfeksiyon varlığına işaret eder. Bu enfeksiyon bağırsak duvarınıza invaze olarak yani yapışıp içine doğru girerek kanama yaşanmasına sebep olmaktadır. Eğer çok ilerleyen bir durum yaşanırsa ve tedavi edilmezse bu bakteriler kanınıza karışarak sizi sepsis denilen oldukça ciddi bir duruma sokabilir.

Öte yandan bu kanın gelmesinin tek nedeni zorlanan ve tahriş olan bağırsak duvarlarınızın hafifçe kanaması da olabilir. Bir diğer ülkemizde sık yaşanan durum ise aslında dışkınızın içinde kan olmaması ama tuvaletinizi yaparken bulaşmasıdır. Bu genellikle, hemoroid yani basur hastalarında, tam da makat yolundaki çatlak ve yaraların kanaması ile olan bir durumdur. Çözüm olarak, kanlı ishalinizin sebebinin ne olduğunu anlamanız için, bir doktora başvurmanız ve onu isteyeceği eşitli testleri yaptırmanız gerekir. Bunlardan biri de dışkı örneği vermektir. Dışkınızda üreyen bakteri olup olmadığına bakılır. Böylece ciddi bir enfeksiyon geçirip geçirmediğiniz anlaşılır. Ayrıca kan değerlerinizi ve kan hücrelerinizin sayılarını ölçen bazı testler de istenir. Bu aşamadan sonra, doktorunuz sizi ayaktan tedavi etmeye ya da yatırarak hastanede izlemeye karar verecektir. Eğer bir enfeksiyonunuz varsa bunu antibiyotiklerle ve serum yolu ile bol bol sıvı vererek tedavi edecektir.

Eğer başka bir sebeple dışkınızda kan varsa da bir gastroenteroloji uzmanına danışmanız gerekmektedir. Bu diğer sebepler arasında inflamatuar bağırsak hastalıkları diye de bilinen ülserleşen bağırsak ya da incelen bağırsak hastalıkları yer alır.

Okunma 15329 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik