Pazar, 12 Şubat 2017 23:41

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Kabızlık, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmaması ve yanlış beslenme sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Sağlığımıza dikkat etmek sağlıklı beslenmek için yapmamız gereken yediklerimize ve içtiklerimize dikkate etmemiz gerekir kabızlığa ne iyi gelir sorusun sağlık uzmanları aşağıdaki listede yer alanları sıralamışlardır.

İlk önce kabızlık sorunu için sıvı tüketimi bu sıvı tüketiminde ilk sırayı su almaktadır günde en az 2,5 litre su tüketin yemeklerden önce ve yemeklerden sonra tüketilen su hem kabızlık için hem de dengeli kilo için önemlidir.

Çorbalar, özellikle sebze çorbaları günde bir öğünde mutlaka bir çorba için içenle çorba sindirimi hızlandırır ve kabızlığın oluşmasını önler.

Meyve suları ve meyve tüketin özellikle taze sıkılmış meyve suları vitamin deposu olup şifa kaynağının yanında kabızlığı önler.

Özellikle aç karınla bir meyve tüketmek oldukça yararlıdır.

Zeytinyağı hem yemeklerinizi hem de salatalarınızda zeytinyağı kullanın ve kabızlığınız olduğu zaman bir tatlı kaşığı zeytin yağını için etkisini 10-15 dakika gösterecektir zeytinyağı sindirim sisteminin hızlanmasını sağlamaktadır.

Kabak, kabak kabızlığı önler, yemeklerinize bolca kabak katın özellikle çorbalara katın sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Domates, sağlık uzmanlarımızda önerdiği domates özellikle güne başlarken kahvaltıda bir adet domates tüketin.

Salatalık içeresinde su oranı yüksektir salatalığı kahvaltı başta olmak üzere salata, cacıktan bolca kullanın.

Balık tüketin haftada iki defa balık tüketmeye özen gösterin kırmızı et yerine daha çok beyaz eti tercih edin.

Sebze tüketimini artırın, hamur işleri, şerbetli tatlılar, kızartmalardan uzak durun ayrıca gazlı içecekler ve alkol tüketmeyin. Uzun süre oturduğunuz yerde hareketsiz kalmayın hareketli olun, kısa mesafeleri yürüyerek gidin. Gece geç saat yemek yememeye çalışın hafif gıdalarla ile beslenmeye çalışın stresten uzak durmaya çalışın.

Okunma 3343 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik