Çarşamba, 15 Şubat 2017 23:41

Mide Ülseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Ülser, günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz rahatsızlıkların başında gelmektedir. Çocuklardan yetişkinlere ve yaşlılara kadar herkeste görülebilen ülser, mide asidi ve sindirim sıvılarının, mide, yemek borusu ve ince bağırsakta meydana getirdiği hasarlar sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Mide ülseri, özofagus ülseri ve duodenal ülser olmak üzere ülserin, bulunduğu bölgeye göre üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bizler bu yazımızda mide ülseri hakkında bilgi verelim.

Mide ülserine neden olan etkenlere baktığımızda, bunların stres, bakteriler, aşırı ve uzun süreli ilaç kullanımı, sigara içimi, aşırı alkol tüketimi, mide kanseri ve radyasyon tedavisi oldukları görülmektedir.

Mide ülseri eğer küçükse bazen herhangi bir belirti göstermeyebilir ve daha sonrasında ilerleyerek şiddetli belirtiler gösterebilir. Peki mide ülserinin belirtileri nelerdir?

1- Karın Ağrısı: Ülser rahatsızlığında en belirgin özellik olarak karın ağrısı görülmektedir. Bazen ağrı şiddetli olabilir, geceleri uykunuzu bile etkileyebilmektedir. Özellikle mideniz boşken daha da şiddetlenebilmektedir yani aç olmanız ülserinizi daha da tetikleyecektir.

2- Şişkinlik: Ülserin etkilerinden dolayı midede şişkinlik hissi oluşmaktadır. Bu şişkinlikler kimi zaman el ayak ve vücudun diğer bölgelerinde de olabilmektedir.

3- Mide Bulantısı ve Kusma: Mide ülserine sahip olanların belirttiği mide ekşimesi sorunu nedeniyle sürekli mide bulantısı ve ek olarak kusma meydana gelebilir. İlerleyen durumlarda ise kusmada kan görülebilmektedir.

4- Dışkıda Meydana Gelen Değişiklikler: Ülseri olan kişiler kimi zaman dışkılarında renk değişimi görebilirler. Koyu renk dışkı ülser belirtisi olarak kabul edilmektedir ve bazen dışkıda kan da görülebilir.

Ülser için yapılacak olan basit tedavi yöntemleri ile genellikle mide, kendi kendini tedavi edebilmektedir. Tabiki bunun için de belirtilere dikkat ederek erken teşhis ile uzman hekime başvurulmalıdır.
Sağlıklı günler dilerim...

Okunma 3675 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik