Perşembe, 09 Mart 2017 15:53

Karın Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Karın Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Karın ağrısı özellikle çocuklarda karşılaştığımız en sık görülen hastalık türüdür. Bazı bilim insanları karın ağrısını psikolojik nedenlere bağlasalar bile altında sistematik bir sorun yatıyor olabilir. Okul döneminde çocukların okuldan korkması durumunda psikolojik olarak uygulanan karın ağrısı, bağırsak hastalıklarının, apandisitin, enfeksiyonel hastalıkların ve mide hastalıklarının habercisidir. Karın ağrısı oldukça rahatsız edici bir durumdur. İlerleyen safhalarda kusma ile kendini gösterir ve ağrı ağrıdan sancıya dönüşür.

Böyle bir durumla karşılaşmış iseniz kendinizde, eşinizde veya çocuğunuzda mevcut ise ve uzun süre geçmiyorsa hiç beklemeden acil servislere başvurmanızda fayda var. Mesela en basit olarak apandisiti ele alalım. Vücudumuzun en küçük organlarından birisi. Sağ kasık tarafında yer alır. İşlevi çekirdekli meyvelerin çekirdeği ile tüketilmesi esnasında sindirilemeyen çekirdek ve türevi şeyleri depolamak. Ancak bu çekirdek ve türevleri birikir birikir ve patlama aşamasına gelir. Bu esnada müthiş bir karın ağrısı, bulantı kusma ve karına dokunduğunuzda tahta gibi serttir.

Hafifçe vurduğunuzda yine tok bir ses çıkardığını göreceksiniz. Hiç beklemeden uzman bir hekime başvurmanız gerekiyor. Bir de başka durumlara bakalım. Herhangi bir bağırsak enfeksiyonu bağırsağa gelen posanin dışarı atılmasına engel olacaktır. Bu da bir birikime ve haliyle de gaz sancısı tarzında şiddetli ağrılara sebep olacaktır. Diger bir örneğimizi inceleyecek olursak, fazla idrar tutmak da yine aynı şekilde şiddetli karın ağrısına sebep olur. Mesaneye gelen idrarın birikmesiyle birlikte mesane kasları iyice kasılır kasılır ve boşaltım yapılmadığı sürece kasılı kalmaya devam eder. İdrar mesaneden çıktıktan sonra kaslar hemen gevşeyemezler yavaş yavaş gevşemeye başlarlar. Bu da bireyde müthiş sancı oluşturur. Hiç beklemeden teşhis koyulması ve tedavi olunması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 3231 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik