Cumartesi, 11 Şubat 2017 23:14

Balığın Faydaları Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Akşam yemeğinin vazgeçilmezlerinden biri de balık öyle değil mi? Hafif ve sağlıklı bir menü istiyorsanız ızgara da balık idealdir. Balığın sağlık açısından faydaları nelerdir? Ne kadar tüketilmelidir? sorularının cevapları için doğru yerdesiniz. Balığın faydaları; içinde yüksek miktarda omega 3 yağ barındırır. Balığın içinde birçok vitamin, folik asit, kalsiyum, fosfor, sodyum, selenyum barındırır. Balık içinde bol miktarda protein barındırır. Hafta da en az iki kere balık yemeniz sağlığınız açısından faydalıdır.

Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışması için balık tüketmeye özen gösterin. Kalp sorunlarına iyi gelir kalpteki ritmi düzenler ve kalp krizi riskini önler. Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar ve zihin yorgunluğunu üzerinizden alır. Bağışıklık sistemini düzenler, kan şekeri seviyesini orantılı tutar ve diyet de balığa çok yer verilir az yağ ve ızgarada pişirilmesi şeklindedir. Vücuttaki toksini düşürmeye yardımcı olur. Kolesterolü dengeler ve arterit rahatsızlığını önlemeye yardımcı olur. Yüksek tansiyonu engeller, kansere yakalanma riskini azaltır.

Özellikle de meme kanserini önler içerisindeki mineraller sayesinde. Vücuttaki fazla yağı atmayı sağlar bu da obeziteliği engeller. Çocukların, yaşlıların, hamile olan bayanların hatta kısaca herkesin balık tüketmesi gerekir. Astım hastalığı olan kişilere de balık çok iyi gelmektedir. Balığın en çok bilinen güçlü yararı da gözleredir. Daha iyi görmenizi ve sağlar. Çocukların sağlıklı bir gelişimi olsun istiyorsanız çocukluktan balık yemeye alıştırmayı unutmayın. Geçenlerde bir soru almıştım. Sizce büyük balık mı küçük balık mı tercih edilmeli diye? Küçük balıkların ömrü daha kısa olduğu için zararlı metallerden daha az etkilenir bu yüzden tercihiniz küçük balıklarda olabilir. Damarları temiz tutarak kalbe iyi gelir.

Okunma 2917 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik