Perşembe, 09 Mart 2017 16:17

Siğil Nedenleri ve Tedavisi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Siğil Nasıl Geçer?

Siğil virüslerin sebep olduğu, deride oluşan bir enfeksiyon türüdür. Bulaşıcıdır. İlk olarak küçük bir nokta şeklinde oluşan siğil daha sonra ağrılı büyük bezeler haline gelir. Vücutta çıkabilecek belli bir alanı yoktur. Herhangi bir yerde çıkabilir. Temasla, ortak kullanılan eşyalarla, cinsel yolla bulaşabilir. Şekil ve renk itibariyle çıktığı yere göre değişebilir. Bazen siyah nokta, bazen ise içi su dolu kahverengi kese gibi görünebilir. Belirtileri, sebebi ve tedavisinden detaylarıyla bahsedeceğim.

Siğil neden oluşur?

Bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Beslenmede eksiklikler oluşmaya başlamışsa vücut direncini kaybeder ve siğil virüsü bir anda bulaşabilir. En çok el ve ayak bölgelerinde, bazen genital bölgede, daha çok çocuklarda (okul ortamından) görülmektedir. Elde oluşan siğiller herhangi bir bası olmadığından ağrılı olmazlar ancak ayakta oluşan siğiller üzerine sürekli basıldığından ağrılı olur ve bu sebeple yürüme de zorluk çekilir. 

Siğil belirtileri nelerdir?

Karnabahar görünümlü, üzeri pürüzlü, kahverengi, bombeli veya düz bir şekilde olabilirler. El de tırnak kesikleri arasından, ayakta, genital bölgede ve üretra içine yayılmış bir biçimde oluşabilir.

Tedavisi nedir?

Aloe vera krem ya da jel tedavisi, soğuk tedavi uygulaması, salisilik asit, cerrahi yöntemler ( lazer yöntemi, elektro koter yöntemi, bisturi ile siğillerin tek tek alınıp diplerinin temizlenmesi ), sarımsak, çay ağacı yağı, hint yağı, patates ve muz kabuğu, suda çözünmüş propolis, elma sirkesi, yapışkan bant, limon yağı, eczaneden temin edebileceğiniz karınca yağı içeren EndWarts, karbonat, aloe vera suyu, çiğ patates, C vitamini tabletleri, toz maya, beslenme ( tatlı patates, sarımsak, tam tahıllı ekmek, ayçiçeği çekirdeği ve pirinç gibi bağışıklığı kuvvetlendirici besinler tüketmek ) gibi tedavi yöntemleri mevcuttur.

Okunma 3029 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik