Perşembe, 09 Mart 2017 16:15

Sarılık Neden Olur ve Belirtileri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Sarılık Neden Olur ve Belirtileri

Hepatit B olarak biline sarılık adından da anlaşılabildiği gibi, kanda bulunan bilirubin düzeyinin artması ile göz ve deride ve aynı zamanda mukozoların sarı renk göstermesi durumudur. Sarılık bir diğer adıyla hepatit B karaciğer iltihabı olarak bilinmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ise sarılık bir hastalık olarak görülmemelidir, sarılık sadece hastalığın belirtisidir.

 Sarılık üç türden oluşmaktadır. Bunlardan ilki hepatik sarılıktır. İkincisi ise obstrüktif sarılık iken üçüncüsü hemolitik sarılıktır.

 Hemolitik sarılıkta kanda bulunan alyuvarlar bozulmaya uğrar ve safra bir anda kana karışmaya başlar. Bu türden bir sarılık oluştuğunu anlamak için ise idrar rengimizin normal olup olmadığına bakarak karar verebiliriz. Bununla beraber büyük tuvaletimiz esnasında bir koyuluk hissedersek bu sarılık çeşidinden şüphelenebiliriz.

 Hepatik sarılık ise bir karaciğer iltihabı olarak adlandırılabilir. Bu iltihap bir virüsün bulaşması sonucu oluşan bir iltihaptır. Bu sırada karaciğer hücrelerinde bir tıkanma (şişme) görülür. Bu sarılık çeşidinin belirtileri ise ateş, kusma, ishal veya iştahsızlık olabilir.

Obstrüktif sarılık ise safra kanalındaki tıkanmalardan dolayı oluşan bir sarılık çeşididir. Bu sarılık çeşidini belirtileri ise göz etrafında bulunan sert tabakanın yanı göz akının sarı rengi almasıdır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum bu sarı rengin, kollara, boyuna, bacaklara hatta yüzü kadar ulaşmasıdır. Aynı zamanda ilk bahsettiğimiz sarılık çeşidi gibi bu durumda da idrar renginde sarı veya kahverengi renkleri görülebilir. Bu hastalık sırasında bol bol yatarak dinlenilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Bu sarılık çeşidinde aynı zamanda vücutta kaşıntılar oluşmaya başlar.

 Bütün bu belirtileri anladığınız anda en yakın zamanda doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bilindiği gibi sarılık bir hastalık olarak görülmemelidir. Unutulmamalıdır ki sarılık başka bir hastalığın belirtisidir.

Okunma 3047 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik