Perşembe, 09 Mart 2017 15:41

Horlamanın Nedenleri ve Önlemenin Yolları

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Horlamanın Nedenleri ve Önlemenin Yolları
Uyku bir insanın günlük en önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir. Uykuyu aldığınızda güne daha dinç ve enerjik başlarsınız. Çoğu kişi de uyurken horlama problemi vardır. Bu hem kişiyi etkiler hem de yanında uyuyan kişi varsa onu.

İnsanlar neden horlar? Vücudun üst solunum yollarında ki tıkanıklıktan dolayı ortaya çıkar. Horlamada çıkan ses nedeni, solunan havanın rahat bir şekilde verilememesinden kaynaklıdır. Bunun bir nedeni de uyku apnesidir. Horlamanın diğer bir nedeni de yanlış yatış biçimi, yastık yüksekliği, günlük yaşantı da ki yorgunluk, strestir. Horlamanın bir başka nedeni de kişinin fazla kilolarıdır. Horlama probleminiz var ise bunun için hemen bir doktora başvurulmalıdır. Bu durum ne olacak ki deyip önemsememezlik etmeyin çünkü bu durum atında ciddi hormonol sorunlar olabilir. Doğru şekilde nefes alamamak da ciddi şekilde sorunlara yol açabilmektedir.

Horlamanın tedavisi de vardır. Öncelikle fazla kilolarınız var ise bunu atmak gerekir. Hemen diyete başlayın hem bu sorun için hem de sağlığınız açısından bu durum önemlidir. Daha rahat uyumak için burun bandı da kullanabilirsiniz. Bazen horlamanın nedeni kullanılan ilaçlar da olabilir bu yüzden kullandığınız ilaçların ya etkileri de gözden geçirilmelidir. Düzenli bir uyku biçiminiz olması da önemlidir. Horlamanın bir nedeni de geniz eti ya da sinüzit gibi hastalıklar da olabilir. Horlama bir hastalık değil bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden bu duruma önem vermek gerekir. Doktor bunun için genelde bir ilaç verir ve daha rahat uyumanız için burun bandı önerir. Yastığınız yüksek ya da çok alçak da olmamalıdır. Hastanın bu durumunun nedeni göre doktor tedaviyi belirleyecektir. Bu durum lazer cerrahisi ya da uvulopatpfarengoplasti uygulanır.

Okunma 2705 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik