Perşembe, 09 Mart 2017 15:21

Eklem Ağrısı Nasıl Geçer?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Eklem Ağrısı Nasıl Geçer?

Eklem ağrısı denilince aklımıza önce yaşlı tanıdıklarımız gelir. Sürekli bir yerlerinin ağrımasından şikayet eden yaşlılara daha çok yakıştırdığımız bu ağrılar aslında tüm yaş gruplarında görülebilir. Kilolu insanlarda, spor aktivitelerinde özellikle yanlış yapılan hareketlerden sonra ve hatta psikolojik nedenlerle bile eklem ağrıları oluşabilmektedir. Tüm bunlardan da anlayabileceğiniz gibi eklem ağrısının birçok sebebi olabilir. Eklem ağrılarını geçirebilmek için öncelikle bunun sebebi bilinmelidir. Sizin için bu ağrıların sebeplerinden ve nasıl geçeceğinden bahsetmek istiyorum.

Eklem ağrısı neden olur?

Kireçlenmeden olabilir. Daha çok orta yaştaki insanlarda görülen bu durum eklemler arasındaki kıkırdakların yıpranmasından kaynaklanır.

Kesecik iltihabından olabilir. Tendonları koruyan küçük kesenin tahriş olup şişmesidir. Kilolu kişilerde ya da ağır spor aktiviteleri sonrasında ortaya çıkar.

Büyüme ağrıları olabilir. Daha çok çocuklarda görülen bu durum büyümeden kaynaklı genelde bacaklarda oluşur.

Tendinit olabilir. Kasları kemiklere bağlayan tendonlar şişer.

Eklemlerin aşırı kullanılması sonucu olabilir. 

Yaralanmalar, enfeksiyon ya da gut hastalığı sonucu olabilir.

Eklem ağrısı kimlerde görülebilir?

Çok fazla et tüketen kişilerde, bağışıklık sistemi kuvvetsiz, metabolizması zayıf ve dengesiz spor yapan kişilerde görülebilir. Aslında ailesinde eklem ağrısı şikayeti olan kişilerde de ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple kalıtsal bir durum olduğu da söylenebilir.

Eklem ağrıları nasıl geçer?

Bunun için kendinizin yapabileceği ve doktorunuzun yapabileceği tedavi yöntemleri vardır. Öncelikle tabi ki ağrılarınız başladığında bir doktora görünmelisiniz. Ama alternatif tıp isterseniz tavsiyelerim şunlar olacaktır.

Aküpunktür tedavisi yaptırabilirsiniz.

Kaplıca tedavisi önerilir. Kaplıca suyunda bulunan mineraller, suyun ısısı ve sudaki basınç eklem ağrılarına çok iyi gelebilmektedir.

Uzun bir tedavi sürecinden bahsedersek; brokoli, kuşburnu, zeytinyağı, zerdeçal, yeşil çay, kiraz, tahıllar ve yumurta eklem ağrılarına iyi gelir.

Okunma 2891 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik