Perşembe, 09 Mart 2017 16:26

Uyuz Hastalığı Nedir ve Nedenleri

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Uyuz Hastalığı Nedir ve Nedenleri

Geçmişten bu yana en bilinen hastalıkların başında gelen uyuz hastalığı, tedavisinin o zamanlarda henüz bulunamamış olmasından dolayı tarihte birçok ölüme neden olmuş hatta bulaşıcı olması ile hastanın sosyal yaşamını da derinden etkilemiştir.

Uyuz hastalığı yalnızca fiziksel değil psikolojik bir mücadeleyi de beraberinde getirir. Tarih sayfalarına şöyle bir bakıldığında uyuz hastalığı daha çok savaş ve afet dönemlerinde kendini göstermiş tedavi sürecine başlanılmadığı takdirde de bulaşıcı nitelik taşımıştır. Uyuz hastalığının nedenleri olarak zor yaşam koşulları, bakımsızlık ve açlık gösterilebilmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük bir organizma olan bu parazit insandan insana yakın temas sonucunda bulaşır. Kaşıntı oluşturan bir parazit türü olan uyuz hastalığında dişi parazit hastalık yapan türdendir. Deriye yerleşerek zikzaklar çizip yumurtalarını bırakarak vücutta yayılırlar.

Bu hastalığın en bilinen belirtisi rahatsız edici kaşıntıdır. Bu kaşıntı özellikle geceleri uyurken kendini gösterip hastanın uyku sürecini ele geçirir. Daha çok el, ayak, kol ve özel bölgelerde kaşıntı yoğun olarak kendini gösterir. Artan kaşıntı nöbetleri ile birlikte deride aşınmaya bağlı, kabarcıklar ve de döküntüler görülebilmektedir. Kimi zaman iltihaplanmalara dahi yol açabilen bu kaşıntı, enfeksiyona yol açabilmekte, farklı hastalıkların oluşumuna da neden olabilmektedir. Kimi uzman doktor tarafından, muayene edilmeksizin tanısı kolaylıkla koyulabilen bu hastalık, kimi zaman ise birtakım testlere tabi tutularak mikroskop ile incelemeye alınır. Yatılı olarak kalınan kalabalık ortamlarda bu hastalığın yayılma riski oldukça fazladır.

Kalabalık çocuklu aileler, çocuk yurtları, yaşlı bakım evleri uyuz hastalığı riskini en fazla taşıyan yerlerdir. Hastalığın oluşumunu ve yayılımını önlemek açısından bu ortamların temizliği ve de yaşayanların hijyeni son derece önemlidir. Yatak çarşafları ve kıyafetler iyi bir şekilde temizlenmeli, vücut temizliği de göz ardı edilmemelidir. Eğer ki uyuz tanısı koyulduysa hastanın kişisel eşyaları bir poşet içerisinde ağzı kapalı halde iki hafta süre ile bekletilmelidir. Böylece hastalık yapan parazit, bu süre zarfında beslenemeyip, ölecektir.

Okunma 3451 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik