Perşembe, 09 Mart 2017 15:24

Gastrit Hastalığı Nedir ve Nedenleri

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Gastrit Hastalığı Nedir ve Nedenleri

Mide yediğimiz ve içtiğimiz besinleri sindirerek besinlerin bir sonraki aşamaya geçmesini sağlayan organımızdır. Vücudumuzdaki tüm organlarımızın hastalanması gibi midenin de hastalanması normal bir durum haline gelmiştir. Mide asit salgısı ile kendisine gelen mikropları öldürerek mide mukozasının zarar görmesini engeller. Bu asit salgısının pH'ı azaldığında ortam alkali bir hale gelir ve mikroplara açık bir meydana dönüşerek besinleri parçalamaktan çok mideyi delme ve enfekte etmeye başlarlar. 

Bildiğiniz üzere besinleri parçalamaya yarayan asit ve bazı özel enzim salgıları ortam yapısı değiştiğinde mide mukozasına zarar vererek bakteri üremesine neden olurlar. Gastrit hastalığı da bu bahsettiğimiz olaylar sonucunda ortaya çıkan midenin iltihaplanması hastalığıdır. En belirgin nedeni düzensiz yetersiz ve dengesiz beslenmektir. Çevresel faktörler, stres ve yaşam tarzı gastrite neden olur. Bazı irritan maddelerin içilmesi baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin çok fazla miktarda tüketilmesi gastrite zemin hazırlar.

Metabolik hastalıklar yine gastrite zemin hazırlayarak mide sonrasındaki bağırsakları da yakından etkiler ve işlevlerini bozar. Gastritte mide salgılarındaki bozulma nedeni ile sık sık ekşime gaz kaçırma ve midede yanma kusma şikayetlerine şahit olabilirsiniz. Bu durum alışkanlıkların düzeltilmesi ya da değiştirilmesi ile son bulabilir. Ancak her şeyi düzeltmeye rağmen bu belirtiler geçmiyor ve sizi çok fazla rahatsız ediyor ise mutlaka bir hekime giderek tedavi olmanızda fayda olduğunu hatırlatmak isteriz.

Gastrit çok fazla önemsenmeyen ancak insanı rahatsız edebilecek kapasiteye sahip bir hastalıktır. Bunun için çevre şartlarının olabildiğince düzeltilmesi ve stresten uzak kalınması gastriti biraz düzeltebilir. Bunun yanı sıra kronikleşen gastritlerde tıbbi tedavi muhakkak yapılmalıdır. Tedavinin sonucunda rahatlayarak ve beslenme düzenine devam edilirse tekrarlamama olasılığı da yüksektir. Bunun için çok dikkatli bir şekilde önerilen tedavi ve diyeti uygulamanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 2874 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik