Pazar, 26 Şubat 2017 20:32

Öksürüğü Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Özellikle kış ayına yaklaştıkça nezle, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan kaynaklı öksürükler meydana gelir. Kişiler üst yolu enfeksiyondan kaynaklı sıkça doktorlara başvururlar. Geceleri aniden gelen öksürükle kalkmalar, toplum içindeyken sürekli öksürüp etrafı rahatsız etme gibi problemlerden yakınırlar. Bu dönemde mutlaka bol bol su tüketimi yapmanız gerekir.

Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin. Su içmek boğazın tahriş olmasını engeller. Öksürün kesilmesine yardımcı olur. Bitki çaylı içmeye çalışın gün içinde. Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, zencefil, nane limon öksürüğü hafifletir. Ayrıca çaya bal katıp da tüketebilirsiniz. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Boğazın yumuşamasına yardımcı olur. C vitamini bol meyve ve sebze tüketimi yapın. Portakal, greyfurt, limon, mandalina, ahududu, bezelye, soğan gibi meyve sebze tüketimi yapın. Antioksidan etkisi sayesinde vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Sigarayı mutlaka bırakmanız gerekir. Sigara dumanı alt ve üst hava yollarını etkiler. Odadaki nem değerini ayarlayın. Kuru hava solunum yıllarını etkiler. Evin nem seviyesini ayarlamak için nem giderici alet ya da klima kullanabilirsiniz. Evinizi her gün havalandırmaya özen gösterin. Sıcak duş almak vücudun dinlenmesine yardımcı olur.

Ev temizlik ürünlerini de dikkat etmeniz gerekir. Öksürüğe neden olabilmektedir. Öksürüğünüz varken boğazınız tahriş olmuşsa asitli içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız. Çünkü asit boğazı tahriş ederek daha fazla ilerlemesine neden olabilir. Sağlığınıza çok dikkat edin. Daha fazla ilerlemeden mutlaka doktora gitmelisiniz.

Okunma 3423 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik