Perşembe, 09 Mart 2017 16:04

Migren Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Migren Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde baş ağrıları ile başlayan biden çok hastalık baş göstermiştir. Migren de bunlardan bir tanesidir. Öncelikle migren sinir sisteminde oluşan bir rahatsızlıktır. Sinir sistemindeki bazı belirtiler migren başlangıcının habercisi olmaktadır. Migren diğer baş ağrılarına göre neredeyse en kötüsüdür. Belirli nöbetler halinde gelir ve belli süreler kalır, şiddetlenir ardından da gider. Bu durumlar da eğer ilaç kullanmıyor iseniz kesinlikle dinlenmeniz gerekir. Bu ağrıların belirli zamanları yoktur fakat insandan insana da değişebilir. Kimi sabah saatlerinde bu ağrı ile uyanır kimi de yatmadan önce ağrıları başladığı için uyuyamaz. Fakat genelde sabah saatlerinde görülür ve en şiddetli halini gün içerisinde alır.

Migrenin bazı belirtileri de vardır. Öncelikle en önemlisi eğer ağrı sırasında ışık ve sesten aşırı derecede rahatsız oluyor iseniz, yorgunluk belirtileriniz bir türlü geçmiyor ise, ağrı ile beraber mide bulantısı oluşuyor ise, aşırı susuzluk ya da idrara sık sık çıkma gibi belirtiler ağrı olmadan önce oluşuyor ise kesinlikle doktora başvurabilirsiniz. 

Migrenin bazı çeşitleri vardır. En sık görülen çeşidi ise basit migrendir. Auralı migren ise daha çok yaşlılarda görülür. Bu migren çeşidinde uyuşma, geçici felç ya da görme bozuklukları gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra karın ağrısı da olabilmektedir. Migren rahatsızlığı, psikolojik sorunlara da yol açabilir. Sırf bu yüzden işini kaybeden onlarca insan vardır. Genellikle bir migren hastası, baş ağrısı gelmeden önce hissedebilir. Bazı belirtileri artık özümsemiştir. Ancak dikkatli olmanız gereken şey ise dışarıda gelen migren ataklarıdır. Kendinizi kaybedebilir hatta bayılabilirsiniz. O yüzden de hissettiğiniz ilk anda güvenli bir yerde oturmalı ve şiddetlenmeden eve ulaşmanız ya da bir doktora gitmeniz gerekir. İlacınızı yanınızdan ayırmamak en mantıklısıdır.

Okunma 2822 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik