Perşembe, 16 Şubat 2017 01:10

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Kulak tıkanıklığı önemli bir sorundur. Kulak tıkanıklığı çoğu zaman rakım yüksekliğinden kaynaklansa da enfeksiyon kapmış olması ya da kirli olması da nedenleri arasındadır. Bu nedenler ile beraber hastalık da önemli bir nedendir. Özellikle soğuk algınlığı esnasında oluşan kulak tıkanıklığı, çoğu zaman geçici bir durumdur. Peki kulak tıkanıklığına ne iyi gelebilir? Bu sorunun cevabı için öncelikle kulak tıkanıklığının asıl sebebi öğrenilmeli ve ona göre bir tedavi metodu kullanılmalıdır.

Genel olarak bir kulak tıkanıklığınız var ise eğer ki önemli bir sebepten ötürü kulak tıkanıklığınız yok ise ve sadece bu sebep kulak kiri ise öncelikle kulak içindeki kiri yumuşatmalısınız. Bunun için evinizde bulunan zeytin yağını kullanabilirsiniz. Zeytin yağını hafif ısıtarak yani bu ısı vücut ısısı kadar olacak şekilde, kulağınıza damlatabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra ise kulak çöpü yardımıyla kiri alabilirsiniz. Bunun haricinde bebe yağı ya da eczaneden alacağınız damla da işe yarayacaktır. Oksijenli su ya da buhar da bu konuda oldukça işe yarayan çözümler arasındadır.

Uçak yolculuğu sırasındaki kulak tıkanıklığı ise esneyerek ya da sakız çiğneyerek geçebilmektedir. Nefes alışverişlerinizi düzene sokmak da bu yöntemler arasına girebilir.

Kulak tıkanıklığının bir nedeni de kulak çubuğu ile fazla karıştırmak denilebilir. Bu durum kulak zarına zarar verme ile sonuçlanabilir. Sonuç olarak bakıldığında kulak tıkanıklığını gidermek için öncelikle sebebi araştırılmalı ve daha sonra ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bu tedavi yöntemleri de kesinlikle bilinmeden yapılmamalıdır. Kulak zarını delmeniz ya da kulak zarına zarar vermeniz size duyma kaybı yaşatabilir. Bu durum da önemli ameliyat gerektirebilir. Çok uzun süreli kulak tıkanıklığı yaşıyor iseniz kesinlikle doktora başvurmalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Okunma 3047 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik