Pazar, 12 Şubat 2017 19:48

Aşırı Zayıf Olmanın Riskleri Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Zayıf olmak, zayıf görünmek ,insanların göz zevkine hitap eden bir beden duruşuna sahip olmak hemen her bayanın olmak istediği şeydir. Özellikle günümüzde zayıf gözükmemenin insanlar tarafından bir ön yargıya dönüşmesi her ne kadar yanlış bir tutum olsa da; insanlar tarafından böyle kabul görülmeye tarihin hemen her döneminde devam edilmiştir.

Kişi bu yüzden kendisini bir çeşit baskı altında hissedip iştahını kesmenin yollarını arayabilir, bunu takıntı haline getirip kontrolsüz ve bilinçsiz kilo verme sürecinde aşırı zayıflamaya gidebilir. Normal kilonun biraz altında olmanın pek bir zararı olmaz hatta kolay kilo alamayacağı için yararı bile olabilir. Ancak tabi ki de her şeyin aşırısının zarar olduğu gibi, aşırı kilo kaybı da bazı problemleri beraberinde getirmektedir.

Bazı durumlar insanların aşırı yağ kaybetmesine neden olur. Bunlardan bazıları: kilo alma korkusu, çeşitli yemek bozuklukları, kişinin zayıf düşmesine neden olan çeşitli hastalıklar, kontrolsüz ve uzun süreli aç kalmak vb.

Aşırı zayıflamanın tıp terimlerindeki adı "anoreksiya" olarak tanımlanır. Kişinin normal yağ dokusunun çok fazla tahrip olması sonucu böyle bir hastalık kendisini gösterir. Kemikler ve iskelet sistemi gözle görülebilecek derecede ortaya çıkmıştır. Boy ve kilo ile orantılı olarak vücut kitle endeksinden daha alt değerlere ulaşması insanı bu sonu ölümle dahi sonuçlanabilen hastalığa götürür. Her ne kadar fazla kilo ve obezite çağımız hastalıklarının en başında gelse ve ciddi bir problem olsa dahi kontrollü ve kendi beden şartlarımıza uygun olarak zayıflayabilmek için diyetisyen kontrolünde sporla zayıflamak en doğru olanıdır.

Aşırı zayıflayınca vücut organlarının dahi muhtaç olduğu yağ dokusunun tehlikeli bir şekilde azalması, sıvı-elektrolit dengesinin ağır bir şekilde bozulması, kişinin yürümeye dahi dermanın kalmaması durumuna gelebilir. En doğrusu uygun ve normal kilomuzun ne çok altında ne de çok üstünde kalamamaya çalışmak ve dikkat etmektir.

Okunma 4071 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik