Perşembe, 09 Mart 2017 14:29

Ayak Mantarı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi

Öğeyi Oyla
(0 oy)
ayak mantarı ayak mantarı ayak mantarı

Ayak Mantarı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi

Ayaklar, tüm vücudumuzu gün boyunca taşır. Bütün yükümüzü çekerler. Peki biz ayaklarımıza ne kadar bakım yapıyoruz?

Ayak bakımı hem sağlık hem de hijyen açısından oldukça önemlidir. Ayaklarda oluşan bazı rahatsızlıklar, koku, kaşıntı ya da döküntü yaptığından oldukça rahatsız edici durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra ayaklarınız gün boyunca terler ve bu terleme sonucunda da dayanılmaz bir koku yaratır. Ayak mantarı tam da böyle ortamlarda ortaya çıkar ve maalesef bu durum bulaşıcı olabilmektedir. Nemli ve hava almayan yerlerde ortaya çıkan ayak mantarı oldukça rahatsız edici bir görüntüye sahiptir. Bazı kremler elbette ki vardır fakat bitkisel çözümleri de bulunmaktadır.

En çok bilinen bitkisel çözüm ise sarımsak kürüdür. Sarımsak küründe çiğ sarımsak ile ayaklarınızı ovmanız gerekir. 1 hafta boyunca uygulanan bu kür ile ayaklarınız hem rahatlar hem de mantar oluşumu oldukça azalır. Bunun dışında ise toz tarçın da oldukça işe yarar bir çözümdür. Sıcak suyun içerisine attığınız toz tarçını biraz karıştırarak ayaklarınızı bu suya koyabilirsiniz. Fakat ayaklarınız bu suda 1 saat kadar kalmalı ve durulanmamalıdır.  Aynı işlemi karbonat ve elma sirkesi ile de yapabilirsiniz. Çok fazla derde deva olan aloe vera bu derde de çaredir.  Aloe vera sıvısına pamuk batırıp ayaklarınıza sürebilirsiniz. Bu da oldukça etkili bir yöntemdir.  Bunların haricinde ise zeytin yaprağı da önerilmektedir.  Avokado çayının demi de su ile karıştırılıp ayaklara uygulanabilir. 

Sonuç olarak baktığımızda ise ayak mantarının bitkisel çözümleri oldukça fazladır. Size uygun olanı deneyebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta, alerjik reaksiyon gösterdiğiniz durumlarda hemen doktora başvurmanız gerektiğidir. Bunun yanı sıra eğer bu tür çözümler işe yaramıyor ise ayak mantarı oldukça ilerlemiş demektir.

Okunma 2766 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik