Çarşamba, 15 Şubat 2017 18:26

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Öncelikle, idrar yolu enfeksiyonu sistik olarak ta bilinir. Eğer, sık sık idrara çıkma isteğiniz oluyorsa ve idrarınızı yaparken bir yana hissediyorsanız, idrar yolu iltihabı şüphesi kuvvetle muhtemeldir. Bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Mevsimsel olarak bakıldığında daha çok kış aylarında ortaya çıkan bir iltihap türüdür. Soğuk taşta oturmak veya ayaklarınızı üşütmek sistik için büyük bir risk kaynağıdır aslında. Peki, idrar yolu iltihabına neler iyi gelir? Mesela, çok su tüketmeyi seviyorsanız, bu seçeneği uygulamak size zor gelmeyecektir. Bolca su içmek, iltihabı oluşturan bakterileri yok etmekte büyük bir kaynaktır. Bunun yanında elma sirkesi de bu iltihabı yok etmek için bir çare olabilir. Bardağınızın içine ölçü olarak 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz da bal ilave ettiğiniz takdirde 4 gün boyunca oluşturduğunuz bu karışımı içerseniz bu yöntem de sizin için yararlı olacaktır.

İltihaba neden olan bakterileri yok etmek ve daha da fazla çoğalmasını önlemek için hijyen faktörüne de dikkat etmeniz gerekir. Mümkünse günde 1 kereden fazla yıkanın. Belki güzel kokusu nedeniyle etkilendiğiniz temizlik ürünlerini genital bölgenizle temas ettirmemeniz de bakterinin ürememesi aşamasında önemli bir rol oynar. Her zaman her yerde öneminden bahsettiğimiz sebze meyve de sistik tedavisinde arananlar arasındadır. Tüketmiş olduğunuz sebze ve meyveler, enfeksiyona neden olan bakterilerin vücudunuzda barınmamasını sağlar.

Bütün bunların yanında bolca bitki özlerini kullanarak ta, idrar yolu enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz. Mesela, bunların en başında kızılcık suyu geliyor. İdrar yolu hastalıları için bolca tavsiye edilir. İltihap hücrelerini kontrol eder ve yok olmalarını sağlar. Fakat burada unutmadan hatırlatmak ta gerekir. Eğer, böbrek taşınız varsa kızılcık tüketmemelisiniz. Ayrıca bu dönemde, kafeinli ve asitli içeceklerden de mümkün mertebe uzak durmalısınız.

Okunma 3205 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik