Cuma, 10 Şubat 2017 14:23

Batık Tırnak Nedir ve Nedenleri

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Batık tırnak ya da tırnak batması problemi, genelde ergenlik çağındaki kişilerde görülse de herkeste görülme olasılığı da vardır. El ya da ayak tırnağın batması şeklinde oluşan ve şiddetli ağrılar ile gelen bu sorun genel itibari ile yanlış tırnak kesimi yüzünden meydana gelir. Batık tırnak, oluştuğu zaman kesin bir çözümü olmayan bir sorundur. İki çeşidi vardır. İlk olarak tırnağın tümünün batması, ikincisi ise sadece köşelerden tırnak batması şeklinde tanımlanabilir.

Batık tırnak nedenleri bakımından bakıldığından birden çok olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak, tırnak kesiminin düzgün yapılmadığı zamanlarda ortaya çıkar. Bu durumun çözümü vardır fakat biraz zaman alır. Çünkü tırnağın tekrar büyümesini bekleyip öyle kesmek gerekir. Fakat tırnağın tümünün batmasının kesin bir çözümü bulunmamaktadır. Genelde tırnak tümden batmış ise çekme işlemi uygulanır. Fakat bu çözüm de çok fazla işe yaramaz. Çünkü arkasından gelen tırnak da aynı kökte olduğu için yine batacaktır. Tırnak batmasının nedenleri arasında yanlış ayakkabı seçimi de bulunmaktadır. Yanlış ayakkabı seçiminde ayaklarınız sıkışır ve tırnağınız da aynı şekilde sıkışacaktır. Böylece tırnağınız batacak ve canınızı acıtacaktır. Bunun yanı sıra çok fazla topuklu ayakkabılar, dar ayakkabılar ya da geniş ayakkabılar da bu kapsama girmektedir.

Ayağa alınan bazı darbeler de batık tırnak oluşumunun bir nedenidir. Çok şiddetli bir darbe tırnağın batmasını sağlayabilir. Bunların haricinde mantar enfeksiyonu, fazla kilolu olmak, ayak terlemesi, diyabet hastalığı gibi nedenler de batık tırnak sorununun nedenleri arasındadır. Batık tırnak sorununa çözüm olarak yeni yeni ameliyat tedavisi uygulanmaktadır. Bu da kesin çözüm müdür bilemeyiz fakat en önemlisi dikkat etmektir. Tırnakları dikkatli kesmek ve bakımını yapmak en önemlisidir. Bir darbe almamasını sağlamak ve doğru ayakkabı seçimi de bu bağlamda önemlidir.

Okunma 3995 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik