Perşembe, 16 Şubat 2017 00:00

Deodorantın Sağlığa Zararları Nelerdir

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Ter kokusunu kimse sevmez öyle değil mi? Bu yüzden hepimizin mutlaka kullanmak durumunda kaldığı ürünlerden birisidir deodorant. Bunun gibi sık sık kullandığımız ve ter kokusunu engelleyen ürünler aslında sağlığımıza ciddi anlamda zararlar verebiliyor. Deodorantlar özellikle de kadınlarda meme kanserini tetiklemeye varıncaya kadar büyük tehlikelere yol açabiliyor. Bunun haricinde başka zararları da elbette bulunmakta.

1) Cilt kanseri riski: Deodorant sıktıktan hemen sonra güneşe çıkıldığı takdirde önemli cilt problemleri ile karşı karşıya kalınabilir. Çünkü deodoranttaki bileşenler güneş ışığıyla etkileşime girdiği zaman ciltte çeşitli alerji ve kızarıklıklara neden olabiliyor. Bunun sonucunda da cilt kanserine yakalanma olasılığı artıyor.

2) Deri hastalıkları riski: Terli terli olan vücudumuza bu gibi ürünleri sıktığımız zaman çeşitli deri hastalıklarına yakalanabiliriz. Deodorant kullananların en sık karşılaştığı deri hastalıklarından biri mantar hastalığıdır. Deodorant vücudun terli bölgesine sıkıldığında mantarın hızla oluşmasını sağlıyor. Bu yüzden deodorantlar asla terli bölgeye sıkılmamalı mutlaka elbise üzerinden uygulanmaya çalışılmalıdır.

3) Astım hastalarına olan etkisi: Çağımızın yaygın hastalıklarından biri de astım hastalığıdır. Özellikle de küçük çocuklarda sık sık bu hastalıkla karşılaşılabiliyor. Astım hastalığının en büyük tetikleyicilerinden biri de dodorantlardır. Bu yüzden astım hastaları asla deodorant kullanmamalı hatta deodorant sıkılmış olan bir yerde bile bulunmamaya özen göstermelidirler. Bunun aksi olduğunda aniden gelen bir nefes darlığı veya astım krizi ile karşı karşıya kalabilirler.

Okunma 4799 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik