Perşembe, 16 Şubat 2017 00:11

Astım Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Bronşlar soluk borumuzun akciğere giden iki yollardan her birine verilen isimdir. Astım hastalarında hava yollarının daralmasıyla, alınan nefesi geri vermekte güçlük çekilir. Bu tip nefes alıp verme zorluklarında yaşanan solunum sistemi hastalığına astım denir. Astım genetik olsa da daha sonra yaşam şartlarından kaynaklı olarak belirebilir. Ailesinde astım hastası olanlar genetik olarak daha yatkındır. Astım nefes darlığı ve alerjik astım olarak belirebilir.

Hassas bünyelerde polen, toz veya hayvan tüyü gibi faktörler alerjinin oluşmasına neden olabilir. Mevsim değişiklerinde de astım belirginlik gösterebilir. Hava değişiminden kaynaklı hava kirliliği de astıma bir etkendir. Eğer astım rahatsızlığınız varsa parfüm, sprey gibi kullanımlardan kaçının. Bu tarz yoğun kokular astımı daha çok tetikleyecektir. Bulunduğunuz ortamın kirli havaya sahip olması nefes alıp vermeniz de size zorluk yaşatacaktır. Çünkü astım hastası bir bireyin bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gerekir. Sigara dumanı olan, rutubetli ortamlar astıma neden olabilir.

Bu tarz ortamlarda bulunduğunuz da nefes alıp vermekte güçlük çekiyorsanız, solunumda sıkıntı yaşıyorsanız uzman bir hekime gözükmeniz de fayda vardır. Düzensiz beslenmeyle kilo kontrolünüzü sağlayamıyorsanız, şişmanlık da astıma neden olacak faktörlerden biridir. Yalnız bu esna da kilo vermek için bilinçsiz egzersizler yapmamalısınız… Doktor kontrolünde düzenli olarak kilo vermek gerekir. Deterjan kokularından kaynaklı olarak solunum probleminde yaşadığınız sıkıntılar da alerjik olarak astıma neden olabilir. Astım hastalığının bir nedeni de iş ortamınızda ki olumsuz hava şartları mesleki bir etkendir. Bazen psikolojik olarak yaşadığınız stresli dönemler, sizi olumsuz etkileyen duygular yaşadığınız dönemler de sinirsel olarak sizi etkileyebilir.

Eğer siz de bu nedenlerden birini bile yaşıyorsanız mutlaka bir doktor kontrolü yaptırmalısınız. Sağlığınızı ihmal etmemeniz, sizin kediniz için yapacağınız en güzel şeydir.

Okunma 3185 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik