Cumartesi, 11 Şubat 2017 22:35

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılmalıdır

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Kısaltılmışı OKS olan doğum kontrol hapları kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Sakıncalı da olabilir. Doktorunuz size nasıl uygun görmüşse ilk kutuyu adetin ilk günü kullanmanız gerekir. Bu hapları günün hangi saati aldığınız önemli değildir. Sabah, öğlen ya da akşam haplarınızı kullanabilirsiniz. Şöyle bir durum vardır ki her gün yaklaşık aynı saatlerde almanız gerekmektedir. Bir gün akşam diğer gün sabah alınması uygun değildir. Koruyucu etkisini azaltabilir.

Ülkemiz de üretilen doğum kontrol haplarının içerisin de genel de yirmi bir adet tablet vardır. İlk kutumuzu adetinizin ilk başladığı günden başlayarak her gün yaklaşık aynı saatlerde bir tabet almaya devam ederek yirmi bir tablet bitirilmelidir. Bu yirmi bir tablet bitirildikten sonra yedi gün ara vermek gerekir. Bu yedi günün içerisinde günlerden herhangi bir gün adet başlayacaktır. Adetinizin başladığı güne önem vermeden yedi gün ara verdiğiniz yedinci günün ardından sekizinci gün mutlaka yeni doğum kontrol hapı kutusuna başlamalısınız. Yeni kutuya başlamanız adetin ilk günü olması gerekmez. Burada ilk gün kuralı sadece ilk kutu için geçerlidir. Yeni kutunuza yedi günlük aradan sonra sekizinci gün tekrar başlayıp haplar kullanılır kutu bitinceye kadar devam edilir. Kutunuz bitince aynı şekilde tekrar yedi günlük ara verilir. Sekizinci gün yeni kutuya başlanır.

Bayanlarımızın dikkat etmesi gereken nokta kutulara başlarken adet ne zaman başlarsa başlasın, adetiniz ne kadar sürerse sürsün ola ki adetiniz başlamasa bile mutlaka yedi gün ara verdikten sonra sekizinci gün yeni kutunuza başlamanızdır.

Okunma 2883 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik