Pazartesi, 13 Şubat 2017 00:15

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Mide bulantısı, birçok nedenden dolayı oluşabilir. Bazen baş ağrısından dolayı oluşabilir iken bazen stresten dolayı veya migrenden dolayı da oluşabilir. Bazı kişilerde ise yolculuk sırasında oluşabilecek bir durum iken bazılarında alkolden dolayı oluşabilir. Birde mide bulantısı derken hamilelikte hepimizin aklına gelen başlıca nedenler arasındadır.

Mide bulantısı geçmeden bir türlü yapılacak işlerimizi halledemeyiz. Bu olay birçok işe de engel olmaktadır. Peki nasıl geçer bu mide bulantısı?

Bitkisel çaylar hepimizin de bildiği gibi birçok derdimize derman olmayı başarmıştır. Bulantının azalmak yerine arttığını düşünüyorsanız nane çayı içebilirsiniz. Olur da elinizde nane çayı yoksa nane yaprağını çok olmamak koşuluyla 1-2 adet kadar ağzınıza atıp çiğneyebilirsiniz. Veya bu ikisi evinizde yoksa zencefil çayı da içebilirsiniz. Özellikle çayınızın içerisine birkaç damla limon sıkmanızı tavsiye ederiz.

Özellikle hamilelerin çok kullandığı bir yöntem limondur. Bilindiği üzere limon ekşi olması nedeniyle bulantıyı hafifletmeyi başarır.

Kuru yemiş çeşitleri de mide bulantısına iyi gelmektedir. Gerek badem olsun gerek fındık olsun tüketilmesi mide bulantısının hafiflemesini sağlayacaktır.

Bulaştığınızı olduğunu hissettiğiniz anda midenizi boş bırakmamanızı öneririz. Mide ne kadar boş olursa o kadar halsiz kalırsınız ve bir o kadar da bunaltılardan kurtulamazsınız. Bu sırada çok keskin kokulu yiyecekler tüketmekten uzak durun. Hiçbir şey yemek istemiyorsanız bile ağzınıza bir dilim ekmek atmaya çalışın.

Bilindiği gibi mide bulantısı gibi sorunlar yaşadığımızda vücudumuz su kaybı yaşamaktadır. Bu yüzden vücudu susuzluktan uzak tutmak için bol bol su içmeye çalışın. Bununla beraber bazen bu durumlarda vücutta potasyum kaybı oluşabilir. Bu sorundan kurtulmak için muz yemenizi öneririz.

Gerek bulantı olsun gerekte başka sebepler olsun yürüyüş her şeye çaredir. Bulantıların geçmesine de büyük katkıda bulunacaktır.

Okunma 4639 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik