Cuma, 10 Şubat 2017 14:37

Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Kış aylarında en zorlanılan konulardan birisi, gribal enfeksiyonlardır. Grip olunduğu anda, yataktan kalkamamak düşüncesi bile çok korkutucu gelir. Halsiz hissetmek, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ile günlük hayatta zorlaşmaktadır. Peki grip olmamak, gripten korunmak için ne yapmak gerekir?

Gribin baş düşmanı c vitaminidir. Bol c vitamini içeren besinler tüketmek grip önleyicidir. Özellikle greyfurt, mandalina, portakal hem kış meyvesi hem de grip koruyucu bir c vitamini kaynağıdır. Sabah içilecek bir bardak taze sıkılmış portakal suyu bile gün içinde vücudunuzun savunma sistemini devreye sokacak, enerji verecektir.

Düzenli ve dengeli beslenme de gripten koruma önlemleri açısından önemlidir. Kahvaltı ile güne başlayıp akşam yemeğini de sağlıklı bir şekilde sonlandırmanız, vücudunuzu bir rutine alıştıracaktır. Böylelikle direnç ve güç kazanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda düzenli beslenmenin içeriğine vitamin ve mineral açısından zengin olan besinleri ekleyebilirsiniz.

Düzenli beslenme gerektiği gibi, düzenli bir uyku da olması gerekmektedir. Uzmanlara göre yetişkin bir bireyin 7-8 saat uyuması, onu gün içinde enerjik ve uykusunu almış hissettirecektir. Uyku sırasında vücut sanılanın aksine uyumaz, ertesi güne vücudu hazırlar ve gereken hormonların salgılanmasını sağlar.

Girilen ortamlarda hijyene de gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Ellerin sık yıkanması ve dezenfekte edilmesi mikroplara karşı önlem sağlayacaktır. Fakat tırnakların uzunluğu mikropların tırnak içinde yer almasına sebep olacaktır. Bu sebepten tırnakların fazla uzatılmaması iyi olacaktır.

Bunlar dışında, spor sağlık için faydalı olduğu gibi gripte de önlemdir. Spor yaparak vücudun savunma sistemi daha çok güçlendirilebilir. Bitki çayları, ev yapımı çorbalarda olası gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Dikkat edilmesi gereken ise; bitki çayları kesinlikle su yerine geçmeyecektir. Bu nedenle su tüketiminin arttırılması gerekmektedir.

Okunma 3036 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik