Cumartesi, 11 Şubat 2017 23:10

Besin Alerjisine Ne İyi Gelir?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Vücudun çeşitli besinleri; vücuda yabancı bir organizma olarak algılaması sonucu vücutta oluşan ödem, kızarıklıklar vb. reaksiyonların oluşmasına besin alerjisi denir. Besin alerjisi, alerji özellikli besinin vücuda ağız yoluyla alınmasıyla oluşur. Tekrar aynı durumun oluşmaması için o besinden uzak durmak hatta bazı durumlarda kokusunu dahi teneffüs etmemek gereklidir. Alerji durumu aniden gelişir ve vücudun düşman olarak besini algılaması sonucu durumun ciddiyeti hayati boyutlara ulaşabilir.

Bireyin kesinlikle alerjen besinden uzak durması gerekmektedir. Yemeklerinde, öğünlerinde bulundurması sakıncalıdır. Eğer ciddi önemde bir besine alerji söz konusu olursa, kişi diyetlerinde bu besinin verdiği vitamin, mineral, protein vb. önemli yapı taşlarını başka besinlerden karşılaması zorunlu kılınmalıdır.

Alerji durumunda bazı belirtilerin olması sonucu kişi, kendini iyi hissetmez ve doktora başvurmalıdır. Bu çeşitli durumlar şu şekilde özetlenebilir: Dilde, boğazda, dudaklarda şişme. Dilde oluşan şişlikler sonucu nefes borusu tıkandığı için kişi nefes alamaz ve hayati tehlikeye girebilir. Kişinin acilen bir kaşık yardımıyla dilinin boğaz yolunu tıkaması önlenmeli ve nefes alması sağlanmalıdır. Göz yaşarması, burun akıntısı, hapşırma, kusma, karın ağrısı, ishal vb. belirtiler alerji belirtisidir. Vücutta oluşan şiddetli ve orantısız ödem, yersiz kızarıklıklar da genel vücut bütünlüğünü bozar.

Diyetisyene başvurarak belirli bir besin tablosu yapmak ve o gıdadan uzak durmak lazım gelir. Doktorun tavsiyesi ile verilen ilaç tedavisine başlamak ve aksatmamak önemlidir. Kişi yalnızca besine uzak durarak bile alerjinin tekrar meydana gelmesini önleyebilir.

Alerji durumuna yalnızca ağız yoluyla alınan besinlerin sebep olmadığı ,çeşitli alerjenlerin olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Metale, penisiline, flaster ve lateks katkılı ürünler deri ile temas etmesi sonucu alerjiye neden olabilecekleri ve bu maddelerden uzak bir şekilde yaşamın sürdürülmesinin sağlık için çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Okunma 2985 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik