Perşembe, 09 Mart 2017 14:52

Böcek Isırığı ve Sokmalarında Tedavi Nasıl Yapılır?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Böcek Isırığı ve Sokmalarında Tedavi Nasıl Yapılır?

İlk yardım bilmenin kendimize faydası olduğu gibi yardıma ihtiyacı olan bireylere de faydası çoktur. Bunun yanı sıra kişinin kendini geliştirmesinde de önemli katkıları vardır. Her türlü sorunla mücadele halinde iken olumsuz durumlara karşı imajımızı ve yöntemimizi belirler ilk yardım. Tabi bunun eğitimini almak ve ilk yardımcı olabilmek için öncelikle soğukkanlı ve sakinliği olabildiğince korumak gerekiyor. Çeşitli akut durumlara karşı hastanın durumunu iyileştirmek ve hayati fonksiyonlarını geri getirmek amacı ile yaptığımız uygulamalara ilk yardım diyoruz. Bugünkü makalemizde böcek ısırığı ve sokmalarında yapılacak ilk yardımı sizlerle paylaşacağız. Her bireyin kendine özgü bağışıklık sistemi ve immünolojik bir yapısı mevcut. Bu nedenle bazı bireylerde böcek sokmaları, arı sokmaları ve ısırılma gibi durumlarda cilt reaksiyona girerek tepkiler verir. Sonrasında ise bireyin hayati fonksiyonlarını yapamaz hale gelene kadar bu durum ilerleme gösterebilir.

Böcek sokmalarında öncelikle bireyin bilincinin kontrol edilmesi gerekir. Bilinç kontrolü yapılmış ise ve bireyin bilinci açık ise ısırılan alan su ile yıkanarak böcek veya arının iğnesini bırakıp bırakmadığı kontrol edilir. Eğer sokulan alan temiz görünüyor ise temiz bir bez ile kapatılarak hastanede hekimlere başvurularak alerjik tedavi görülebilinir. Ancak bireyin immün sistemi çok hassas ve alerjik ise küçücük böceklere karşı ve özellikle arılara karşı anafilaksi dediğimiz tablo görülebilir. Anafilakside birey ısırıldıktan sonra hayati fonksiyonları ve bilinci aniden kapanır. Genellikle arı sokmasından sonra bazı bireylerin bayıldığını görürsünüz.Bu bayılma bir anafilaksi örneği teşkil eder. Bu durumdan kurtulmak veya önlemek için alerji testlerinizi kontrollü olarak yaptırmanız ve özellikle ilkbahar yaz döneminde çevrenizde olan arı böcek çeşitlerine dikkat ederek uzak kalmanız gerekir.

Sokmalarda yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk işlem yarayı kontrol etmek bireyin bilincini kontrol etmek, varsa alerjik ilacını hemen almak ve en kısa sürede hastaneye ulaşmaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 2960 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik