Salı, 21 Şubat 2017 00:00

Böbrek Taşı Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Böbrekler vücudun en önemli organlarıdır. Çünkü vücudun filtre görevini görürler. Böbrek taşı oluşumunun ise birden çok sebebi vardır. Bu sebeplerin en bilindikleri ise az su içmek, fazla kilolu olmak, çok tuzlu ya da çok şeker tüketmek gibi nedenler en bilinen ve en rastlanılan sebeplerdir. Bunun yanı sıra böbrek taşı oluşumu gen ile ilgili de olabilir. Yani bu durum annenizde babanızda var ise sizde de olabilir. Diyabet hastası olmak ya da insülin kullanmak da böbrek taşı oluşumunda etkin olan bir nedendir. Beslenme alışkanlıkları, geçirilen bazı hastalıklar sonucu oluşan enfeksiyon da böbrek taşına sebep olabilir. En önemlisi ise sıvı tüketimidir. Gerekli miktarda sıvı tüketmemek böbrek taşı oluşumunun en baş nedenidir. Sıvı tüketmemek sadece böbrek taşı değil tüm vücudunuzu olumsuz etkileyecek bir etkendir.

Bunların dışında bir sebep de idrar yolunda oluşan iltihap olabilmektedir. Bu bağlamda beslenme bozuklukları da önemli bir yer alır. Gut hastalığı ya da daha ciddi olan AIDS hastalığı da böbrek taşı oluşumuna bir etkendir. Bu durumda cinsiyet ve yaş da önemli bir etken olarak belirtilebilir. Genel itibari ile erkeklerde daha sık görülen böbrek taşı kadınlarda da görülebilir. Bunun dışında yaş etkeni de vardır. Yaş etkeni olarak 40 ve 50 yaşlar risk grubuna dahil edilebilir.

Sonuç olarak bakıldığında böbrek taşı oluşumunun birçok nedeni vardır. Ancak dikkat etmek de bu durumlarda oldukça önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonu oluşan bir kişinin oldukça dikkat etmesi ve gerekli miktarda su tüketmesi gerekir. Böylelikle enfeksiyon böbrek taşına dönüşmez ve ağrı çekme olasılığınız azalır. Böyle durumlarda kesinlikle doktora başvurmalı ve gerekli önlemleri almalısınız. Böylece daha erkenden önlem alabilme şansınız artacaktır.

Okunma 3587 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik