Perşembe, 09 Mart 2017 15:15

Diş Gıcırdatma Nedir ve Nedenleri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Diş Gıcırdatma Nedir ve Nedenleri

Diş gıcırdatma, çocuklardan yetişkinlere kadar herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın nedenleri de oldukça fazladır. Öncelikle nedir bu diş gıcırdatması? sorusunu cevaplayalım. Diş gıcırdatması, çenenin sıkışması ile ortaya çıkan ve istemsizce yapılan bir harekettir. Genellikle bu durum uyku sırasında ortaya çıkacağı gibi uyanık iken de yapılabilir. Bu durum aynı dudak ısırmak ya da tırnak yeme gibi bir alışkanlık haline gelebilir. Peki neden olur?

Diş gıcırdatması genellikle psikolojik sebeplerden ortaya çıkar. Bu psikolojik sebepler çoğu zaman stres, gün içerisinde fazla düşünme ya da fazla üzüntüden kaynaklanır. Genelde geceleri meydana geldiği için kişinin farkına varmaması da gayet normaldir.

Psikolojik sebepler dışında birçok sebep daha vardır. En ön planda olan ise diş ve diş eti ya da çene rahatsızlığı sebebidir. Diş rahatsızlığı olan kişiler de görülen diş gıcırdatması çene ağrısı yapabildiği gibi gün içerisinde de ağrı yapabilir. Dişler gıcırdatma sırasında çok fazla sıkıştığı için uyandığınızda ağrı olması normal bir durumdur. Bazı durumlarda ise diş rahatsızlıkları yani diş eti iltihaplanması ya da diş ağrıları gibi rahatsızlıklar da diş gıcırdatması sebebi olabilmektedir. Diğer nedenleri ise, gece oluşan uykusuzluklar, uyku problemleri, diş rahatsızlıkları, çene yapısı bozukluğu, yaşam tarzı, uyuşturucu veya sigara kullanımı, alkol, vitamin ve mineral eksikliği gibi sebepler oldukça ön plandadır. Bu sebepler arasında en önemli olan ise çene bozukluğudur. Çene yapısı bozuk olan kişinin ileri zamanda oldukça ciddi rahatsızlıkları da ortaya çıkabilir.

Diş gıcırdatması görüldüğü gibi oldukça ciddi bir problem olabilmektedir. Bu yüzden dikkatli olunmalı ve tedaviye başlanması için gecikilmemelidir. Bu durumun özellikle de psikolojik odaklı olduğu unutulmamalı ve ona göre bir tedavi yöntemi izlenmelidir.

Okunma 2907 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik