Perşembe, 09 Mart 2017 15:16

Dizanteri Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Dizanteri Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Tarih kitaplarında hastalık denince sıklıkla adına rastladığımız dizanteri, kimimizin ne olduğunu bilmediği bir hastalık türüdür. Özellikle bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş ya da bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda kendini gösteren Dizanteri, bu sebeplerden ötürü daha çok yaşlılarda ve de çocuklarda gözlemlenmektedir.Salgın ve bulaşıcı bir hastalık olan Dizanteri ishalle birlikte ortaya çıkan bir kalın bağırsak hastalığıdır. En bilinen belirtileri, kanla birlikte görülen ishal, sıklıkla ateşlenme, şiddetli karın ağrısı ve de iştahın kapanmasıdır. Dizanteri genellikle beslenme yolu ile oluşmaktadır. Deniz suyuna bırakılan fabrika atıkları geçmişten beridir bu hastalığın oluşumuna neden olan ihmalkârlıklar arasında gösterilmiştir.

Nitekim Dizanterinin oluşum nedeni de kirli su ile meydana gelmektedir. Sebzeler ve meyvelerin iyice yıkanmaması da hastalığın oluşumuna neden olabilir. Her bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da hijyen büyük önem ihtiva etmektedir. Kalabalık ortamlar hastalığın kitleye yayılması için uygun ortam niteliği taşır. Kendi içinde Dizanteri ikiye ayrılmaktadır.

1-Basilli Dizanteri: Bu türde Dizanterinin ortaya çıkmasında etkili olan canlı karasinektir. Karasinek, mikrobu insan vücuduna aşılayarak 7 gün süre ile belirtilerin oluşmasına neden olur. Karın ağrısı, mide bulantısı, ateş ve de kıvamlı, kanlı ishal hastalığın belirtilerini oluşturur.

2-Amipli Dizanteri: Hastalığın insan vücuduna bulaşması ile ilk 20 gün içinde belirtiler kendini gösterir. Hasta bu süreçte, iştahsızlığa ve ishale bağlı olarak kilo kaybı yaşar. Aynı zamanda kıvrandıran bir karın ağrısı çeker. Yine ateş ve de bulantı bu dizanteri türünde de kendini gösterir.

Dizanteri hastalığının tedavi süreci: Hastalığın tedavi sürecinde hastalığın yayılmaması açısından hasta diğer bireylerden ayrı tutulmalıdır. Uzman doktorun testlerle birlikte kanaati doğrultusunda antibiyotik tedavisine gidilir. İshalden kaynaklı kilo kaybı yaşayan hastaların tedavi süreçlerinde sıvı, vitamin ve mineral takviyesi gerekmekte ve hastaların bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmektedir.

Okunma 3126 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik