Pazar, 19 Şubat 2017 00:00

Göz Sulanması Belirtileri ve Tedavisi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Gözlerimiz çevreye ve dış dünyaya açılan bir kapıdır. Gözlerimiz olmadığında hayata tutunan ellerimiz kopmuş gibi zorlanır hatta yaşamaktan zevk almayız. Birçok organımızın hastalanması gibi gözlerimiz de hastalanabilir. Doğuştan veya sonradan meydana gelen göz hastalıklarında hastalık ve belirtileri ne kadar erken saptanırsa tedavi edilme süreci de o kadar kolay olur.

Kendinizde veya çocuğunuzda eşinizde gözlemlediğiniz herhangi bir göz yaşarması, gözde akma, gözün fazla miktarda sulanması ve görmeyi engelleme gibi durumlarda mutlaka alanında uzman bir hekime başvurarak gözlerinizde var olan belirtileri bir sonuca bağlamanız gerekebilir. Çoğu durumda ise göz sulanması veya halk arasında göz yaşarması olarak bilinen bu gibi rahatsızlıklar temelinde alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen hastalıklardır. İmmun sistemin ani yanıt vermesi ve reaksiyona görmesi üzerine bazı organ ve hormonlar salgılarını azaltır veya çoğaltırlar.

Gözde de bu durumda olabilecek olan şey salgıyı artırma durumu olabilir. Mesela göze küçük bir toz zerresi kaçtığında salgı kendini daha fazla artırarak göz içindeki yabancı maddeyi dışarı atmak için çalışır. Göz sulanması göz yaşı akması ve gözde kızarma, göz içi ve göz çevresinin kaşınması gibi daha farklı belirtiler de görülebilir. Bu gibi durumlarda yukarıda da bahsettiğimiz gibi uygun bir hekime giderek en iyi şekilde tedavi olmaktır. Bu gibi durumlarda bazen göz yaşı kanallarının tıkanık olmasından dolayı gözlerde salgı artışı veya azalması da meydana gelebilir. Göz kanallarındaki hasar direkt olarak göz yaşını etkiler. Öncelikle bu kanalın tıkanıp olup olmadığına bakılarak var olan alerji durumu araştırılır. Hastanın varsa ailesinde göz hastalığı öyküsü veya ne zamandır bu belirtilerin var olduğu değerlendirilir. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra da tedaviye başlanır.

Her bireyin kendine özgü bir tedavisi olduğu için başkalarında var olan aynı belirtilerle kullanmış olduğu ilaçları lütfen doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 3641 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik