Perşembe, 09 Mart 2017 15:27

Göz Sulanması Nedir ve Belirtileri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Göz Sulanması Nedir ve Belirtileri

Gözyaşı, gözlerin yağlanması, göz içindeki ve etrafındaki yabancı maddelerin atılması ve göz temizliği için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir gözde, gözyaşı bezlerinde üretilen salgı, gözyaşı kanalları tarafından burun kanalına aktarılarak uzaklaştırılır. Yani gözyaşı sürekli olarak üretilip buruna taşınan bir salgıdır. Ancak aşırı gözyaşı üretimi göz sulanmasına neden olabilir, bu durum tabi ki göz sağlığı için iyi değildir.

Göz sulanması, tıpta epifora adı ile adlandırılır. Epiforanın birçok nedeni ve tedavi yöntemleri mevcuttur. Öncelikle epiforanın belirtilerinden nedenlerine ulaşılmalı ve en doğru tedavi yöntemi tercih edilmelidir. Çünkü hastalığın nedenine göre belirtileri de farklılık göstermektedir. Genel olarak göz sulanması yaşayan kişilerin en büyük sıkıntıları çevrelerini bulanık görmeleridir. Bunun dışında gözyaşı kanalında iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan göz sulanması, ağrı, şişlik, kızarıklık gibi şikayetlerle kendini belli eder. Ancak sorun mekaniksel bir neden ise yani gözyaşı boşalma sistemindeki ve kapak pozisyonundaki bozukluklar nedeniyle ise, epiforanın belirtileri sadece sulanma, kızarıklık ve batma şeklinde olacaktır.

Göz sulanması, bebeklerde, çocuklarda, erişkinlerde ve yaşlılarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak en fazla bebeklerde ve yaşlılarda görülmektedir. Bebeklerde gözyaşı kanalları yeterince gelişmemiş olduğu için göz sulanması hastalığı yaşanması riski yüksektir. Bebeklerde aşırı göz çapaklanması ile kendini belli eden göz sulanması hastalığı, bebeklerin gözyaşı kanalları gelişimi ilk bir yaşına kadar tamamladığı için, bu dönemde titizlikle takip edilmelidir. Çocuklarda ve erişkinlerde ise daha çok alerjik nedenlerle meydana geldiği için gözde yanma, batma ve kaşıntı ile kendini belli etmektedir. Yaşlılarda ise yine bebeklere benzer şekilde kanalların tıkanması nedeniyle meydana gelebilen bu rahatsızlık, aynı şekilde çapaklanma ve bulanık görme ile kendini belli eder.

Yalnız göz sulanması rahatsızlığını tetikleyen farklı rahatsızlıklar da olabilir. Detaylı incelenmesi için mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim...

Okunma 2989 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik