Perşembe, 16 Şubat 2017 01:21

Orta Kulak İltihabı ve Tedavisi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Öncelikle; orta kulak denilen kısım, kulak zarı ile iç kulak arasında kalan boşluk kısmıdır. Orta kulak iltihabı, o bölgede biriken iltihap sonucu kendini gösterir. En belirgin özelliği ise, şiddetli bir ağrı yapması ve bununla beraber getirdiği ateştir. Hali ile kulak iltihabı oluşturan pislikler ile dolduğu için bu, duyma kaybına da yol açacaktır. Bu dönemde; kulaktan dışarıya doğru akım gösteren kahverengi akıntılar meydana gelecektir.

Genellikle çocuklarda görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bu süreç içerisinde iltihaplanma, düşük seviyede de olsa işitme kaybı ve bunun yanında ateş te yapabilir. Burada önemli olan çok az cerrahi müdahale ile ve daha fazla doğal yollardan iltihaplı yapının yok edilmesidir. Bu yüzden, spreyler ve antibiyotikler kullanılır. Orta kulak iltihabı kulakta biriken pislikten dolayı ortaya çıkabilir ve bu da sonrasında iltihaba yok açar. Tıbbi kullanımlar dışında evde uygulanacak yöntemler de orta kulak iltihabının geçmesi için çözüm niteliğinde olacaktır. Mesela, sıcak havlu kullanımı kulakta iltihap nedeniyle oluşan ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Bu aşamada kulağı olabildiğince kuru tutmak ta önemlidir. Kulağınız nemden uzak durmalı.

Bu dönemde E vitamini yönünden zengin besinleri tüketmeniz de tedavi sürecinizi gözle görülür bir şekilde kısaltmaya yardımcı olacaktır. Peki hangi besinler E vitamini yönünden zengin derseniz? İşte cevabı: Fındık, fıstık, badem bunların yanında sebze olarak brokoli, ıspanak gibi besinler tüketilmesi gereken besinlerdir.

Yukarıda saymış olduğumuz çeşitli tekniklerin işe yaramadığı durumlarda ise, cerrahi müdahale şart gibi duruyor. Ameliyat ile kulak zarı cerrahi operasyon ile çizilir ve kulağa küçük bir tüp takılır. Takılan bu tüp sayesinde, kulak içerisindeki sıvı daha rahat akım gösterecektir.

Okunma 3149 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik