Çarşamba, 22 Şubat 2017 13:24

Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Nedenleri

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Beş duyu organlarımızdan biri olan kulak insan hayatının devamlılığı için çok önemli bir organdır. Kulak kısmında meydana gelen sağlık sorunları kulak ağrısı sorununa neden olur. Bu sağlık sorunlarından bir diğer ise orta kulak iltihabıdır.

Orta kulak iltihabının tanısı ve tedavisi birlikte yürütüldüğü zaman sağlık sorunu ortadan kalkacaktır. Bunun için yapılması gereken ilk adım. Orta kulak hastalığının belirtilerini bulmak daha sonra bu belirtilerden yola çıkarak ağrının nedenlerini araştırmaktır.

Orta kulak kısmı hava dengesi sağlar. Bu kısım sayesinde dışarıdan gelen hava basıncı dengelenmiş olur.

Orta kulak iltihabı belirtileri,
Orta kulak iltihabında ilk belirtide genelde orta kulak kısmında biriken sıvı aşağı doru inmeye başladığı zaman ağrıya neden olur. Yanı kulakta oluşan ağrı belirtiler arasında yerini ilk sırada alır.

Genelde orta kulak ağrısını tarif etmede genelde küçük çocuklar kulaklarını çekerek, ağlayarak belirtiler ama büyük kişiler ağrıyı tarif ederek bunu dile getirirler.

Çiğneme, emme gibi eylemlerde orta kulakta basınç dengesi bozulduğunda aynı şekilde ağrı meydana gelmesi, iştahsızlık, uykusuzluk diğer belirtiler arasında yer alır.

İşitme kaybı, yüksek ateş, bulantı, üst solunum yolunda meydana gelen enfeksiyon gibi diğer durumlar orta kulak iltihabının belirtilerindendir.

Orta kulak iltihabının nedenleri ise,
Burun ve boğaz kısmında meydana gelen bakterilerin orta kulak kısmına geçmesi sonucu orta kulak kısmında iltihap sorunu yaşanmaktadır.
Ödem sorununa bağlı olarak da bazen orta kulak iltihabı meydana gelmektedir. Sıvı birikimi bu hastalık için ilk nedenler arasında yer almaktadır.

Daha sonra orta kulakta meydana gelen iltihap sorunun diğer nedeni ise kulak zarında meydana gelen hasardır.
Yaşanan diğer sağlık sorunlarda orta kulak iltihabının nedenleri arasında yer alır.

Orta kulak iltihabı tedavisi için, yapılması gereken ilk adım teşhisin doğru bir şekilde konulması için en yakın sağlık merkezine başvurmaktır. Orta kulak kısmında meydana gelen iltihap sorunu çok önemli bir sağlık sorunudur. Kesinlikle iltihabı ortadan kaldırmak için kulağa kulak çöpü gibi maddeler koymayınız.

Okunma 2961 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik