Perşembe, 09 Mart 2017 15:07

Depresyon Nedir ve Neden Olur?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Depresyon Nedir ve Neden Olur?

Kendinizi yorgun bitkin, her şeye tahammülsüz, sürekli uyumak isteyen ya da sürekli yemek yemek isteyen hırçın ve saldırgan davranışlı birisi olarak tanımlayabilirsiniz zaman zaman. Kişinin çeşitli sebeplerle çıkmaza girdiğini hissetmesi ve bir çözüm bulamadan kendi kendini bunaltarak sürekli düşünce ve içe kapanıklık halinde bulunmasına depresyon denir. Özellikle kış mevsiminde hem kışın getirmiş olduğu zorlu şartlardan dolayı hem de biyolojik olarak kış mevsiminden büyük ölçüde etkileniriz.Soğuk olması dışarı çıkamamak insanın sosyal boyutunu kısıtlayan çevresel koşullardandır.

Depresyonun en büyük kaynağı strestir. Her türlü strese maruz kalan birey kendini ifade edemediği için sürekli bir dalgınlık bıkkınlık ve bitkinlik hali sergiler. Kayıplar da depresyona neden olan sebeplerdendir. İş kaybı eş ve yakın çevrelerin kaybedilmesi büyük bir stres faktörü haline gelebilir. Adölesan dönemde yine ergenlik hormonlarının vermiş olduğu etki ile bireyler depresif bir halde ne yapacağını bilemeyerek tutarsız ve uygunsuz davranışlar sergileyebilirler. Birçok faktör bir ergen için stres kaynağı olabilir. Okul ve aile bu kaynakların başını çeken etmenlerdir. Bu gibi durumlarda ebeveyn gözetiminde ise bir pedagog eşliğinde tedavi alınabilir.

Eğer konuşma tarz ve tutumu birey üzerinde etkili olabiliyorsa stres yaptığı ve kendini kötü hissettiği konularda küçük ve etkili konuşmalar yapılabilir. Yetişkinlere tekrar dönecek olursak ne kadar zor durumlarla karşılaşırsak karşılaşalım elbet bir gün daha iyi bir durumda olabileceğimizi unutmamak gerekir. Yani umutsuzluk kötü bir simgedir. Bir insan umut ettiği sürece var olur. Eğer bir çıkmaz içinde iseniz mutlaka çözümünü aramanız gerekir. Bu çözüm kesinlikle intihar davranışları olmamalıdır.Kendi içinizde çözüm bulamıyor iseniz mutlaka bir psikiyatriste giderek durumunuzu anlatmalı ve uygun bir tedaviye başlamalısınız.

Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 2988 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik