Perşembe, 09 Mart 2017 16:11

Polikistik Over Nedenleri ve Tedavisi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Polikistik Over Nedenleri ve Tedavisi

POLİKİSTİK OVER NEDENLERİ VE TEDAVİ SÜRECİ
Polikistik over günümüz toplumunun gerek beslenme alışkanlıkları gerek de yanlış yaşam tarzı benimsemeleri gibi nedenlerle her geçen gün artış gösteren ve bayanların yumurtalık sağlığını olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Polikistik over bayanların yaygın bir kısmında görülmekle birlikte genellikle 30 yaş altında tanısı ve belirtileri görülmektedir.

Polikistik over sendromu nedenlerini araştırdığımızda karşımıza ilk olarak hormonsal ve genetik özelliklerimiz çıkacaktır. Bayanın kalıtsal ve genetik özellikleri polikistik over sendromuna yakalanma riskiyle yüksek oranda ilişkilidir. Polikistik over annenizde veya başka bir aile üyeniz de varsa sizde de görülme ihtimali yüksektir. Bu nedenle periyodik olarak jinekolog muayenesi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Polikistik over bayanın üreme hücresi olan yumurtalıklarında parça parça küçük kistler oluşması şeklinde meydana gelir. Bu kistler iyi huylu ve kötü huylu olabilir.

Doktor muayenesinde iyi huylu veya kötü huylu olduğu kontrol edilmelidir. Bunların yanında polikistik over sendromunun nedenleri arasında bayandaki hormon dengesizliği, androjen ve östrojen hormonlarında aşırı derecede oluşan ani artışlar yumurtalıkların dengesini bozmaktadır. Polikistik over sendromu tanısı doktor kontrolünde konduktan sonra tedavi süreci planlanır. Tedavi sürecinde hormon dengesini sağlamak için doğum kontrol hapları kullanılır. Bireyin yaşama biçiminde de değişiklikler yapması istenir. Fazla kilo sorununuz varsa uygun bir diyet programı ile kilo vermeniz sağlanmalıdır. Beslenme alışkanlıklarınızı da sağlıklı ve dengeli şekilde düzenlemeniz ve sürdürmeniz süreci daha çabuk atlatmanızı sağlayacaktır..

Sağlıksız ve hareketsiz yaşam tarzını bir kenara bırakarak yeni bir düzen oluşturun. Böylece vücudunuz hem ruhsal olarak daha iyi bir hale gelecek hem de hormon dengeniz sağlanacaktır. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler tedavi sürecini kolaylaştıracaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Okunma 3092 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Hastalıklar

Anne ve Çocuk

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Yaşam

Yemek Tarifleri

Moda ve Güzellik